Adequacy of anesthesia monitörizasyonu eşliğinde menstruel siklus fazlarının anestezi derinliği üzerine etkisi
The effect of menstruel cyclus phases on DEPTH of anesthesia using adequacy of anesthesia monitoring
- Tez No: 666875
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Östrojen ve progesteronun siklik dalgalanmalarına bağlı olarak anksiyete düzeylerinin, anestezik ihtiyacın, ağrı duyarlılığının ve buna bağlı olarak analjezik ihtiyacın değişebileceği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmamızda, genel anestezi altında rinoplasti yapılan kadın hastalarda, Adequacy of Anesthesia monitörizasyonu eşliğinde, menstruel siklusun farklı fazlarının anestezi ve analjezi üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi etik kurul onayı (22 Mayıs 2019 tarihli, 14567952-050/868 sayılı karar) alındı. Genel anestezi altında rinoplasti yapılması planlanan, 18-49 yaş arası, düzenli menstruel siklusları bulunan, ASA I-II olarak değerlendirilen 80 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Menstruel siklusun 6-12. günleri arasında olan hastalar foliküler (Grup F) ve 18-24. günleri arasında olan hastalar luteal (Grup L) grup olarak adlandırıldı. Progesteron, Estradiol, FSH (Folikül Stimulan Hormon), LH (Luteinizan Hormon) düzeyleri çalışıldı. Demografik özellikleri kaydedildi. Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Skalası (APAIS) uygulandı. Tüm olgulara EKG (elektrokardiyogram), NIBP (noninvaziv kan basıncı) ölçümü, pulsoksimetre (SpO2) takibi, Adequacy of Anesthesia (AoA; entropi, SPI, NMT) monitörizasyonu uygulandı. Cerrahi işlem boyunca Entropi indeks değeri 40-60 olacak şekilde end-tidal desfluran dozu, SPI değeri 50 nin altında olacak şekilde remifentanil infüzyon dozu ayarlandı. İşlem sonunda toplam cerrahi süre, toplam remifentanil dozu (mcg), toplam desfluran dozu (ml) , ekstübasyon süresi, uyanıklık ve derlenme zamanları kaydedildi. BULGULAR: Grupların demografik özellikleri, hemodinamik verileri, APAIS skorları, cerrahi işlem süreleri, tüketilen desfluran ve remifentanil miktarları, ekstübasyon süreleri, uyanıklık ve derlenme zamanları arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇ: Biz çalışmamızda menstruel siklus fazlarının, uygun monitörizasyon yöntemleri kullanarak, anestezik ve analjezik ihtiyacı etkilemediği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Various studies have shown that depending on the cyclic fluctuations of estrogen and progesterone, anxiety levels, anesthetic need, pain sensitivity, consequently analgesic need may vary. In this study, we aimed to examine the effects of different phases of the menstrual cycle on anesthesia and analgesia in female patients undergoing rhinoplasty under general anesthesia, accompanied by Adequacy of Anesthesia monitoring. METHOD: Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine ethics committee approval (decision dated May 22, 2019, number 14567952-050 / 868) was taken. Eighty patients between the ages of 18-49 with regular menstrual cycles, ASA I-II, scheduled for rhinoplasty under general anesthesia were included in the study. Patients between the 6-12th days of the menstrual cycle were called follicular (group F) and patients between 18-24th days were called luteal (group L) group. Progesterone, Estradiol, FSH (Follicle Stimulating Hormone), LH (Luteinizing Hormone) levels were studied. Their demographic characteristics were recorded. Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale (APAIS) was applied. ECG (electrocardiogram), NIBP (noninvasive blood pressure) measurement, pulse oximetry (SpO2) monitoring, Adequacy of Anesthesia (AoA; entropy, SPI, NMT) monitoring were applied to all cases. During the surgical procedure, the end-tidal desflurane dose was adjusted so that the entropy index value was 40-60, and the remifentanyl infusion dose was adjusted so that the SPI value was below 50. At the end of the procedure, total surgery time, total remifentanyl dose (mcg), total desflurane dose (ml), extubation time, wakefulness and recovery times were recorded. RESULTS: There was no statistically significant difference between groups' demographic characteristics, hemodynamic data, APAIS scores, duration of surgery, the amount of desflurane and remifentanyl consumed, extubation times, wakefulness and recovery times. CONCLUSION: In our study, we concluded that the phases of the menstrual cycle do not affect the anesthetic and analgesic need using appropriate monitoring methods.