Karaciğer nakli alıcılarında intraoperatif serebral doku oksijenizasyon değişimleri
Intraoperative cerebral tissue oxygenization changes in liver transplant recipients
- Tez No: 902371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ZİYA ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: NIRS (Near-infrared spektroskopi), beyindeki perfüzyonun yeterliliğini lokal olarak gösteren noninvaziv bir yöntemdir. NIRS, her yaş grubunda uygulanabilir ve taşınabilir olması, diğer görüntüleme yöntemleriyle birlikte kullanılabilmesi açısından avantajlıdır. Karaciğer nakil cerrahisinin farklı fazları arasında meydana gelen büyük hemodinamik değişimlerin serebral kan akımına etkilerinin olacağı bilinmektedir. Serebral otoregülasyon, serebral kan akışının yaklaşık 60-150 mmHg ortalama arter basıncı içinde nispeten sabit kaldığını tanımlar ancak karaciğer hastalığı olan bazı hastalarda etkili bir serebral otoregülasyon yoktur. Yapılan çalışmalarla NIRS ile ölçülen bölgesel serebral oksijen satürasyonunun, otoregülasyonun izlenmesi için uygun klinik bir araç olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada karaciğer nakli alıcılarında cerrahinin farklı fazlarındaki hemodinamik değişimlerin intraoperatif serebral doku oksijenizasyonu (NIRS) üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Etik Kurulu onayı alındıktan sonra 18 – 65 yaş arası, elektif karaciğer nakli planlanan 60 olgu çalışma kapsamına alındı. Rutin monitorizasyona ek olarak BIS, near-infrared spektroskopi (NIRS) ve pleth variable index (PVI), perfusion index (PI), oksijen rezerv index (ORI), SpHb monitörizasyonu yapıldı. Giriş verileri kaydedildi (Tgiriş). Tiyopental 5-8 mg/kg, fentanil 1-2 µg/kg, lidokain 1 mg/kg, veküronyum 0,1 mg/kg ile anestezi indüksiyonu yapıldı, indüksiyon sonu veriler (Tind) ve entübasyon sonrası veriler kaydedildi (Tent). İnvaziv arter monitorizasyonu sonrası, pulse contour analiz yöntemiyle kardiyak output, strok volüm, strok volüm varyasyon, dpmax monitorize edildi. Operasyon başladıktan sonra diseksiyon, anhepatik ve neohepatik fazlarında ölçümler tekrarlandı(Tdis,Tanh,Tneo). Bulgular: Çalışmaya 50 hasta alındı. KAH giriş değeri ile KAHind, KAHent ve KAHdis değerleri arasında anlamlı fark yoktu. KAH giriş değeri, KAHanh ve KAHneo değerlerinden anlamlı düşüktü. OAB giriş değeri, OABdis, OABanh ve OABneo değerlerinden anlamlı yüksekti. OABdis, OABanh ve OABneo değerleri arasında anlamlı fark yoktu. Anhepatik dönemde diğer dönemlere göre; CI, CPI, DpMax, DO2, SVI, PI değerlerinde anlamlı düşüş, PPV, SPV, SVV ve PVI değerlerinde ise anlamlı bir yükseliş görüldü. Saatlik ortalama noradrenalin kullanımı anhepatik dönemde daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: NIRS (Near-infrared spectroscopy) is a noninvasive method that shows the adequacy of perfusion in the brain locally. NIRS is advantageous in that it can be applied in all age groups, is portable, and can be used together with other imaging methods. It is known that large hemodynamic changes occurring between different phases of liver transplant surgery will have effects on cerebral blood flow. Cerebral autoregulation describes that cerebral blood flow remains relatively constant within a mean arterial pressure of about 60-150 mmHg, but some patients with liver disease do not have effective cerebral autoregulation. In laboratory studies and clinical studies, they have found that regional cerebral oxygen saturation, as measured by NIRS, is a clinical tool suitable for cerebral blood flow for monitoring autoregulation. The aim of this study is to study the effect of large hemodynamic changes in different phases of transplant surgery on cerebral oxygenation via NIRS and its correlation with hemodynamic parameters. Equipment and method: In this study, after the approval of the Ethics Committee, 60 patients aged between 18 and 65 years, who were planned for elective liver transplantation, were included in the study. In addition to routine monitoring, BIS, near-infrared spectroscopy (NIRS) and pleth variable index (PVI), perfusion index (PI), oxygen reserve index (ORI), SpHb monitoring were performed. Input data saved (Tinput). Anesthesia was induced with thiopental 5-8 mg/kg, fentanyl 1-2 µ/kg, lidocaine 1 mg/kg, vecuronium 0.1 mg/kg, post-induction data (Tind) and post-intubation data were recorded (Tent). After invasive artery monitoring, cardiac output, stroke volume, stroke volume variation and dpmax were monitored by pulse contour analysis method. After the operation started, measurements were repeated in the dissection, anhepatic and neohepatic phases (Tdis,Tanh,Tneo). Results: 50 patients were included in the study. There was no significant difference between HR entry value and HRInd, HRent and HRdis values. HR entry value was significantly lower than HR Hanh and HRneo values. OAB entry value was significantly higher than OABdis, OABanh and OABneo values. There was no significant difference between OABdis, OABanh and OABneo values. In the anhepatic period, compared to other periods; There was a significant decrease in CI, CPI, DpMax, DO2, SVI, PI values, and a significant increase in PPV, SPV, SVV and PVI values. Hourly mean noradrenaline use was higher in the anhepatic period.