İbn Sivâr el-Bağdâdî kırâat ilmindeki yeri ve el-Müstenîr fi'l-Kırââti'l-Aşr adlı eserin tahlili
The plase of Ibn Sivar el-Bağdadi in the science of qiraat and analysis of the text called al-Mustenîr fi'l-Kıraaat al-Ashr
  1. Tez No: 666945
  2. Yazar: MEHMET SALİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ebû Tâhir İbn Sivâr el-Bağdâdî hicrî V. yüzyılın (X. yy.) sonlarında Bağdat'ta yaşamış önemli ilim adamlarından biridir. Onun el-Müstenîr fi'l-Kırââti'l-Aşr'ı, kırâat çalışmaları içinde kendisine itibar edilen önemli kaynaklardandır. Bu tez çalışmasında el-Müstenîr adlı eseriyle Bağdatlı bir âlim olan İbn Sivâr'ın Kırâat ilmindeki yeri daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Eserin en belirgin vasfı müellifin kendi isnadından başlayıp, kendilerinden kıraat aldığı hocalarından her birinin isnadını ayrı ayrı Aşera imamlarına ve oradan da Peygamber efendimiz (sav)'e taşımış olmasıdır. Bu çalışmada el-Müstenîr'in kırâat ilmindeki yerini, kendi konularından hareketle tespit etmeye çalışıldı. Müellifin yaşadığı dönem, hayatı ve hocaları hakkında bilgi verildi. Kitap tanıtılarak kırâat ilmine dair ihtilafların yer aldığı konular içeriğindeki sırayla verildi. Bu konular kırâat ilminde meşhur olan birtakım kitaplardan faydalanarak zenginleştirildi. Son olarak müellifin eserindeki konularda yer almayan birtakım bilgiler, bu çalışmalardan eklenmek suretiyle içerik zenginleştirildi.
Özet (Çeviri)
Abu Tahir Ibn Sivâr al-Baghdadi is one of the important scholars who lived in Baghdad at the end of the Vth century (Xth century). His work, el-Mustenîr fi'l-Kırââti'l-Aşr, is one of the most credit works for the science of qiraah. In this thesis, the place of Ibn Sivâr, a scholar from Baghdad in the science of Kiraah and his work el-Mustenir was tried to be revealed more clearly. The most distinctive feature of the work is that the author started from his own attribution and carried the attributions of each of his teachers from whom he received recitation to the imams of asherah and from there to our Prophet (pbuh). In this study, it was tried to determine the place of al-Mustenîr in the science of kiraah based on his own subjects. Information was given about the author's period, life, and teachers. By introducing the work, the issues including the controversy regarding the science of kiraah were given in the order of the content of the work. These subjects have been enriched by making use of some famous works in the science of kiraah. Finally, the content was enriched by adding some information that was not included in the subjects in the author's work.