Osteoporotik, osteopenik ve osteoartritik femur başlarının immünohistokimyasal ve biyokimyasal olarak karşılaştırılması
Immunohistochemical and biochemical comparison of osteoporotic, osteopenic and osteoartritic femoral heads
- Tez No: 666969
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN MARALCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Osteoporozgrubundaki NFκB'nın yüksek saptanması bu hastalıktaki inflamatuar osteolizin göstergesi olarak yorumlandı.İnflamasyon süreci İki hastalıkta da bildirilse de, çalışmamızda osteoporozdaki osteoklastik osteolizis istatistiksel olarak daha anlamlı bulundu. Buna göre, osteoporozdaki inflamasyon sürecini yavaşlatarak kemik yıkımının önüne geçilebileceği gösterildi. Osteoporozda varlığı saptanan bir başka patoloji anlamlı düzeyde yüksek saptanan kaspaz'in gösterdiği subkondral kemikteki hücre apoptozisidir. Dekorinin osteoartritte anlamlı düzeyde daha yüksek olması, hem proinflamatuar etki yaratarak ve subkondral kemikteki osteoblast sayısını etkileyerek osteoartrite neden olduğunu, hem de kondrosit tarafından üretimi attırılarak osteoartritin yarattığı ekstraselüler hasarı onarıp koruyucu etkisinin de olduğunu gösterebilir. Osteoporozda daha düşük saptanması ise kollajen yapısının etkilendiğini göstermiştir. Subkondral bölgedeki osteoporoz, bitişiğindeki eklem kıkırdağı hasarına ve daha sonra osteoartrite neden olabileceğini gösterdi. Bu sonuç ise osteoporozun osteoartrit için zemin hazırladığını gösterdi
Özet (Çeviri)
The significant higher value of NFκB in the osteoporotic fracture groupindicated the inflamatuar osteolysis in this disorder. The process of inflamation was shwon in both disorders in the literatur, but our study showed that the inflamatuar osteolysis was statistically significantly higherin the osteoporotic fracture group. Based on this, by slowing down the inflamation process shown in the osteoporosis, bone destruction can be avoided. The apoptosis shown by the significantly higher caspase values was another pathological process found in osteoporotic fracture group in our study. The significantly higher values of decorin in osteoarthritic group showedthe effect of decorin by both the proinflamatuar and by affecting osteoblasts number in subchondral bone, causing osteoarthritis.Decorin's production may be induced by chondrocytes to repair the extracelullar matrix damage caused by osteoarthritis, showing a protective effect.The lower value of decorin in osteoporosis indicated that collagen structure was affected in this disorder. Subchondral bone osteoporosis indicated the cartilage damage adjacent, that may lead to osteoarthritis. This result indicated that osteoporosis may facilitate the arise of osteoarthritis.