Seismic liquefaction behavior of different non-plastic silts
Farklı plastik olmayan siltlerin sismik sıvılaşma davranışı
  1. Tez No: 667036
  2. Yazar: EYLEM BARAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT MONKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zemin sıvılaşması, geoteknik mühendisliğinde araştırılan son yıllarda bu konuyla ilgili yapılan araştırmaların arttığı, statik veya dinamik yükler sonucu gözlemlenen bir zemin davranışıdır. Toprak sıvılaşmasını etkileyen bir çok etken görülmektedir. İnce tane oranı(Fc), bağıl yoğunluk(Dr), boşluk oranı(e) gibi bir çok parametre zemin sıvılaşmasını etkileyebildiği görülmektedir. Bu tezde literatürde diğer çalışmalara göre az bulunan %100 plastik olmayan üç farklı siltin (TT-IZ-SI) kendi içlerindeki sıvılaşma dirençlerini sabit hacimde ve 100 kPa dikey gerilme(σv) altında konsolide edilerek enterasan bulgulara rastlanmıştır. Bu çalışmanın diğer bir önemli noktası ise yapılan deneylerin kuru numunelerle yapılmasıdır. Yapılan deneylerde dört farklı çevrimsel kayma gerilmesi oranı (CSR = 0.12, 0.14, 0.16, 0.18) uygulanmıştır. Kullanılan boşluk oranı değerlerini elde etmek için el (insan eli) ile çekiş yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemde, numunenin kaba aktarılkenki hızının boşluk oranına etkisi incelenmiştir. Deney sonuçlarından elde edilen veriler ile aynı siltler arasındaki ve farklı siltler arasındaki sıvılaşma direnci çevrim sayısı oranı ve boşluk oranı arasındaki ilişki karşılaştırılmıştır. Çevrim sayısı(NL)-sabit seçilen boşluk oranı(e)(e= 0.97, 1.01, 1.05) grafiklerinde bütün numuneler karşılaştırılmıştır ve bunun sonucunda grafiklerin çoğunda tutarlı bir şekilde, sıvılaşma direnci olarak en yüksekten en düşüğe olan sıralama; TT-IZ-SI olarak sıralanmıştır. Çevrimsel kayma gerilmesi oranı –çevrim sayısı grafiklerinde IZ ve SI siltlerin grafiklerinin çok benzer paralellikte çıktığı fakat SI siltin IZ silte göre, boşluk oranı değişiminden(Δe) daha çok etkilendiği gözlemlenmiştir. Bulunan CSR değerleri ile NL=15'deki döngüsel direnç oranı (CRR) değerleri bulunmuştur. CRR-e grafiğine göre, diğer grafiklerde de olduğu gibi sıvılaşma direnci sıralamasının değişmediği ancak 1.05 boşluk oranında TT ve IZ siltlerinin aralarındaki etkinin kaybolduğu görülmektedir. Genel olarak bütün grafikler, veriler ve sonuçlar incelenerek, aynı zamanda bu tezde en çok savunulan, numunelerin bütün özellikleri göz önüne alındığında, sıvılaşma direncinin bir özelliğe göre değerlendirilemeyeceği ve numunelerin sıvılaşma direncini en çok etkileyen faktörün şekil efekti olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Soil liquefaction is a soil behavior observed in geotechnical engineering as a result of static or dynamic loads, with increased research on this subject in recent years. It was found that many parameters affect soil liquefaction such as fine-grain ratio (Fc), relative density (Dr), void ratio (e) can affect soil liquefaction. In this thesis, interesting findings were found by consolidating the liquefaction resistances of three different 100% non-plastic silts (TT-IZ-SI), which are rare compared to other studies in the literature, at constant volume and under 100 kPa vertical stress (σv). Another important point of this study is that the DSS tests are done with dry samples. In the experiments, dynamic load was applied at four different cyclic shear stress rates (CSR = 0.12, 0.14, 0.16, 0.18). In order to obtain void ratio values showed in all graphs mentioned in this thesis, the method of pulling with hand was applied. In this method, the effect of the velocity of the sample while it is being transferred to the container on the void ratio was investigated. The relationship between the liquefaction resistance, number of cycle and void ratio between the same silts and different silts were compared with the data obtained from the experimental results. All samples were compared in the number of cycle-constant selected void ratio graphs(e)( e= 0.97, 1.01, 1.05), and as a result, most plots consistently ranked from highest to lowest in liquefaction resistance; it is listed as TT-IZ-SI. Cyclic stress ratio-number of cycle graphs show that IZ and SI silts are very similarly parallel, but SI silt is more affected by void ratio change (Δe) than IZ silt. Cyclic resistance ratio (CRR) values at NL = 15 were found with the CSR values found. According to the CRR-e graph, it was found that the order of liquefaction resistance did not change as in the other graphs, but the effect between TT and IZ silts disappeared at 1.05 void ratio. In general, by examining all the graphs, data and results, it is argued that the liquefaction resistance cannot be evaluated according to a specific feature, and the most important factor affecting the liquefaction resistance of the samples is the shape effect.