Efficient approach to design a wireless receiver for successfully decoding of transmitter data under AWGN environment
AWGN ortaminda verici verilerinin kod çözümü başariyla çözülmesi i̇çin kablosuz alici tasarlamada verimli yaklaşim
  1. Tez No: 667063
  2. Yazar: ADEL ISSA FARAJ BEN ISSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kablosuz iletişim, serbest alan sinyal iletimi anlamına gelir ve bu sinyali uzak bir kullanıcı veya bir istasyon aracılığıyla alır. Gürültüyü içermeyen optimum iletimde, son kullanıcılar bilgi kaybı olmaksızın aynı güce sahip sinyalleri alabilirler; Ancak, gerçek senaryoda, kablosuz iletişimde gürültü kaçınılmazdır. Boş alan aktarımına uyan bir elektriksel versiyon oluşturmak için dijital modülasyon gerçekleştirilir. Dijital veri akışı, bir istasyondan diğerine, paketler olarak adlandırılan daha küçük bloklara ayrılarak verimli bir şekilde iletilebilir. Paket anahtarlama devreleri daha iyi gürültü bağışıklığına neden olur. Ayrıca, sinyal gücü ve gürültü gücündeki değişiklikler, alıcının ucunda daha iyi sonuçlar verir. Etkili sinyal iletimi için Trellis kodlama modülasyonu uygulanır. Bu projede, Trellis kod hızı 3/2'de veri iletimi için eksiksiz bir kodlayıcı ve kod çözücü yöntemleri tasarımı önerdik. Bir trellis kodlayıcı, evrişim kodlaması kullanan bir Sonlu Durum Makinesi (FSM) gibi çalışır ve daha sonra, her iki algoritma da MATLAB kullanılarak simüle edilirken, dekoder bir durum tablosu ve kafes diyagramı yardımı ile Maksimum Olabilirlik (ML) saptaması için çalışır.
Özet (Çeviri)
Wireless communications imply free-space signal transmissions and receiving that signal by a remote user or through a station. In optimum transmission, which does not involve noise, end-user/s can receive signals with the same power without information losses; however, in actual scenario, noise is inevitable in wireless communications. Digital modulation is performed to formulate an electrical version that suits free space transmission. The digital data stream can be efficiently transmitted from one station to another by breaking it into smaller blocks called as packets. The packet-switching circuits result in better noise immunity. Furthermore, variations in signal power and noise power provide better results on the receiver's end. Trellis coding modulation is applied for effective signal transmission. In this project, we have proposed a complete design of encoder and decoder methods to transmit data at Trellis code rate 3/2. A trellis encoder performs like a Finite State Machine (FSM) using convolution coding and later, the decoder works for Maximum Likelihood (ML) detection with the help of a state table and trellis diagram while both the algorithms are simulated using MATLAB.