Borik asit ve bacillus clausii probiyotiğinin inflamatuar bağırsakhastalığı modeli oluşturulmuş sıçanlar üzerindeki etkinliklerininaraştırılması
Investigation of the Effects of Boric Acid and Bacillus clausii Probiotic on Inflammatory Bowel Diseases Rat Model
  1. Tez No: 667062
  2. Yazar: METE ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR KANBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kapsam ve Amaç: Crohn ve Ülseratif kolit olmak üzere iki alt sınıfı olan inflamatuar bağırsak hastalıklarının (İBH) günden güne insidansı artmaktadır. Hem Crohn hem Ülseratif kolit hastalarının bağırsaklarında yoğun bir inflamasyon söz konusudur. Borik asidin, oksidatif stresi modüle ettiği ve bazı proinflamatuar sitokinleri inhibe ederek inflamasyonu azalttığı belirlenmiştir. Araştırmalar Bacillus clausii probiyotiğinin antioksidan sistemler üzerinde pozitif bir etki göstererek oksidatif stresi azalttığı belirtilmiştir. Bu tez çalışmasında İBH modeli oluşturulmuş sıçanlarda, oral yolla uygulanan borik asit ve Bacillus clausii probiyotiğinin antioksidatif ve anti-inflamatuar etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında borik asit ve Bacillus clausii probiyotiği, İBH modeli oluşturulan sıçanlara oral yolla uygulandıktan sonra etkinlikleri çeşitli biyobelirteçler aracılığı ile belirlenmiştir. Kontrol (sham) (n=9), İBH (n=9), İBH+Borik Asit (BA) (n=9), İBH+Probiyotik (PB) (n=9) ve İBH+Kombine (KOM) (n=9) olmak üzere toplamda 5 grup için 45 adet Spraque Dawley türü sıçan kullanıldı. Hayvanların, serum örneklerinde ALT, AST, ALP, BUN, kreatinin, TNF-α, İnterlökin-35 seviyeleri ölçüldü. Tam kan örneklerinde, eritrosit, hemoglobin, monosit, lenfosit, nötrofil ve beyaz kan hücrelerinin sayımı gerçekleştirildi. Kalın bağırsağın inen (descending) kolon kısmından doku örnekleri alınıp, malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), katalaz, glutatyon peroksidaz (GPx), miyeloperoksidaz (MPO) ve indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS) analizleriyle birlikte histolojik incelemeler için Hematoksilen-Eosin boyaması ve skorlama yapıldı. Bulgular ve Sonuç: Bulgularda, 2,4,6-Trinitrobenzensülfonik asidin (TNBS) intrarektal uygulanması ile kolonda yoğun bir inflamatuar sürecin ve oksidatif stresin başladığı tespit edildi. Sonuç olarak, borik asit ve probiyotik uygulanmasının, özellikle BA grubunda çok daha yüksek olmakla birlikte KOM ve PB gruplarının da İBH'ye karşı iyileştirici özelliğe sahip olabileceği hem biyokimyasal hem de histolojik analizlerle ortaya koyuldu.
Özet (Çeviri)
Objectives: The incidence of inflammatory bowel diseases (IBD), which has two subclasses, Crohn's Diseases (CD) and Ulcerative Colitis (UC), is increasing day by day. There is intense inflammation in the intestines of both CD and UC patients. It has been determined that boric acid modulates oxidative stress and reduces inflammation by inhibiting some proinflammatory cytokines. Studies have shown that Bacillus clausii has a positive effect on antioxidant systems. In this thesis study, it was aimed to investigate the antioxidative and anti-inflammatory effects of oral administration of boric acid and Bacillus clausii probiotics in rats with an IBD model. Materials and Methods: In this thesis study, after oral administration of boric acid and Bacillus clausii probiotics to rats with IBD model, their efficacy was determined by various biomarkers. 45 Spraque Dawley rats were used to form 5 groups; Control (sham) (n = 9), IBD (n = 9), IBD+Boric Acid (BA) (n = 9), IBD+Probiotic (PB) (n = 9) and IBH+Combined (COM) (n = 9). ALT, AST, ALP, BUN, creatinine, TNF-α, Interleukin-35 levels were measured in serum samples of animals. Erythrocytes, hemoglobin, monocytes, lymphocytes, neutrophils and white blood cells countings were performed in the whole blood samples. Tissue samples were taken from the descending colon part of the large intestine and malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), catalase, glutathione peroxidase (GPx), myeloperoxidase (MPO) and inducible nitric oxide synthase (iNOS) analyzes were performed. In addition, Hematoxylin-Eosin staining and scoring were performed for histological examinations in the intestinal tissue. Findings and Conclusion: In the findings, it was determined that an intense inflammatory process and oxidative stress started in the colon with the intrarectal administration of 2,4,6-Trinitrobenzenesulphonic acid (TNBS). As a result, it was seen that the administration of boric acid and probiotics could have healing properties against the damage in IBD.