Ahmet Telli'nin 'Vedâ Divânı' eserinin 'Belki Yine Gelirim', 'Su Çürüdü', 'Saklı Kalan' ve 'Çocuksun Sen' bölümlerinde kelime grupları
Word groups in Ahmet Telli's 'Vedâ Divânı's 'Belki Yine Gelirim', 'Su Çürüdü', 'Saklı Kalan' and 'Çocuksun Sen' sections
  1. Tez No: 667148
  2. Yazar: DERYA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SILA GEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Dil, bir toplumun var olmasını sağlayan en belirgin, en önemli araçtır. Toplumların şekillenmiş somut hâli ve kültürünün var olmasını sağlayan temel ögedir. Her dil var olduğu ortamda, bağlı olduğu kültür ekseninde kendisine ait özellikler göstererek gelişir. Bir toplumun dilinin yok olması o toplumun yok olmasıyla eş değerdir. İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan kelimeler, dildeki anlamlı en küçük ses birlikleridir. Kelimelerin kavramları karşılamada yetersiz olduğu bazı zamanlarda, ifadeyi güçlü kılmak ve anlatımı zenginleştirmek için kelime gruplarına başvurmak kaçınılmaz olmuştur. Kelime grupları, tek bir sözle ifade edilemeyecek bir kavramı, durumu, niteliği birden fazla sözcük ile anlatarak, anlatımı zenginleştiren unsurlardır. 1960 sonrası toplumcu gerçekçi şiirimizin ikinci kuşağında yer alan özgün şairlerimizden Ahmet Telli'nin 1966-2016 yılları arasında yayımlanan on şiir kitabının toplamı olan Vedâ Divânı eserinin Belki Yine Gelirim, Su Çürüdü, Saklı Kalan ve Çocuksun Sen adlı bölümlerinde yer alan 141 şiirin kelime grupları açısından incelendiği çalışmamız giriş, inceleme, sonuç ve kaynakça olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi verildikten sonra kelime grupları ile ilgili bilgilere ve çeşitli görüşlere yer verildi. İkinci bölümde söz konusu dört eserde yer alan kelime grupları incelendi. Eserlerde yer alan şiirler ayrı ayrı incelenerek her bir şiirdeki bütün kelime grupları gösterildikten sonra bir sonraki şiire geçildi. Sonuç bölümünü oluşturan üçüncü bölümde, ikinci bölüm olan inceleme bölümünden elde edilen veriler değerlendirildi. İncelenen her bir eserden elde edilen veriler ayrı birer tablo hâlinde sunularak her eserde geçen kelime gruplarının sıklığı gösterildi. Daha sonra söz konusu olan dört eserin genelinde kelime gruplarının kullanım sıklığı ve metin içindeki oransal dağılımı ayrı bir tabloda gösterildi. Dördüncü bölümde ise çalışmamızda faydalandığımız kaynakların künye bilgilerine yer verildi.
Özet (Çeviri)
Language is the most distinct and important tool for a society to exist. It is the concrete form of societies and the basic element that enables their culture to exist. Every language develops in the environment it exists, by demonstrating its own characteristics in the cultural axis it is connected to. The disappearance of a society's language is equivalent to the disappearance of that society. Words that enable people to communicate with each other are the smallest meaningful sound units in language. At times when words are insufficient to meet concepts, it is inevitable to resort to word groups to strengthen the expression and enrich the narration. Word groups are elements that enrich the expression with more than one word by describing a concept, situation and quality that cannot be expressed in a single word. Our study focuses on Vedâ Divânı, a compilation of ten poetry boks published between 1966 and 2016 by Ahmet Telli who is one of our authentic poets in the second generation of our social realism poetry after 1960. The study examining the 141 poems in the Belki Yine Gelirim, Su Çürüdü, Saklı Kalan and Çocuksun Sen sections in terms of word groups consists of four sections that are introduction, analysis, conclusion, and references. In the first section, after providing brief information about the life and works of the poet, information on word groups and various opinions are presented. In the second section, word groups in the four pieces are examined. The poems were analyzed separately and, in the analysis, all the word groups in each poem were addressed before analyzing the next poem. In the third section, which constitutes the conclusion section, the data obtained in the analysis are evaluated. The data obtained and analyzed in each work are presented in a separate table to show the frequency of word groups in each work. Then, the frequency of use of word groups and their proportional distribution in the text are presented in a separate table. In the fourth section, the credentials of the sources we used in our study were included.