Osteoporotik kalça kırığı nedeni ile opere olan hastalarda nötrofil / lenfosit ve platelet / lenfosit oranlarının mortaliteye etkisi
The effect of neutrophyl / lymphocyte and platelet / lymphocyte ratios on mortality in patients who are operated due to osteoporotic hip fracture
- Tez No: 667215
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ ÇIRPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Geriatrik osteoporotik kalça kırıkları mortalitesi ve morbiditesi yüksek yaralanmalardır. Bu çalışmada amaç osteoporotik kalça kırığı tedavisinde uygulananan artroplasti (total kalça protezi ve parsiyel kalça protezi), intramedüller çivileme ve kayan kalça vidası yöntemlerinden herhangi biri ile kırık tespiti yapılmış hastaların, rutin hemogram testlerindeki hemoglobin (Hb), nötrofil (N), platelet (P) ve lenfosit (L) değerleri ve nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO) değerlerinin mortalite üzerine etkisini incelemektir. Aynı zamanda demografik özellikler, komorbid hastalıklar, anestezi tipi ve ASA skoru, kırık nitelikleri, vücut kitle indeksi (VKİ) ve yatış-cerrahi süresi (YCS) ile mortalite arasındaki ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Bu çalışma tek merkezli, retrospektif çalışmadır. Çalışmaya 60-120 yaş arası geriatrik osteoporotik kalça kırığı (femur boyun kırığı, intertrokanterik ve subtrokanterik kırık) olan ve kliniğimizde kalça kırığı nedeniyle artroplasti (total kalça protezi ve parsiyel kalça protezi), intramedüller çivileme veya kayan kalça vidası ile kırık tespiti uygulanmış olan 226 hasta alınmıştır. Hastalarımız cerrahi sonrası 30 gün içinde ölenler (Grup 1), 1-12 ay içinde ölenler (Grup 2) ve 12 aydan uzun sağ kalanlar (Grup 3) olarak 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalara ait demografik özellikler (yaş, cinsiyet, VKİ) ile komorbid hastalık sayısı, uygulanan anestezi tipi, ASA skoru, yatıştan cerrahiye kadar geçen süre, kırık tipi, uygulanan cerrahi tespit yöntemi, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ve 5. günlerdeki hemoglobin, nötrofil, platelet, lenfosit değerleri ile nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranları hesaplanmış ve bu değerler ile 30 günlük ve 1 yıllık mortalite arasındaki ilişki Pearson ki-kare, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastalarımızın 13'ü ilk 30 günde 36'sı da 1-12 ay arasında ölmüştür. Yaş ile hem 30 günlük hemde 1 yıllık mortalite ilişkisinin anlamlı olduğu (p=0.002), her 1 yaş artışının 30 günlük mortalite riskini 1.11 kat ve 1 yıllık mortalite riskini ise 1.06 kat arttırdığı gösterilmiştir (p=0.013, p=0.01, sırasıyla). Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ve 5. günlerdeki lenfosit değerleri ile ameliyat sonrası 5.
Özet (Çeviri)
Objectives: Geriatric osteoporotic hip fractures are injuries with high mortality and morbidity. The aim of this study was to determine the effect of hemoglobin (Hb), neutrophil (N), platelet (P), lymphocyte (L) values and neutrophil/lymphocyte (NLO), platelet/lymphocyte ratios (PLO) on mortality of the patients with osteoporotic hip fractures, treated arthroplasty (total hip replacement and partial hip replacement), intramedullary nailing and dynamic hip screw fixation. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and platelet/lymphocyte ratio (PLR) values have been calculated to exemine their effects on mortality. We also aimed to reveal the relationship between demographic characteristics, comorbid diseases, anesthesia type and ASA score, fracture characteristics, body mass index (BMI) and hospitalization-surgery duration and mortality fort his patients. Materials and methods: This study is a single center, retrospective study. The study included 226 patients aged 60-120 years with geriatric osteoporotic hip fractures (femoral neck fracture, intertrochanteric and subtrochanteric fracture) and who underwent arthroplasty (total hip replacement and partial hip replacement), intramedullary nailing or dynamic hip screw for hip fracture in our clinic. Our patients were divided into 3 groups as those who died within 30 days after surgery (Group 1), those who died within 1-12 months (Group 2), and those who survived more than 12 months (Group 3). The demographic characteristics (age, gender, BMI) of the patients included in the study, number of comorbid diseases, type of anesthesia applied, ASA score, time of hospitalization until surgery, type of fracture, method of surgical fixation, preoperative, and postoperative first and fifth days hemoglobin, neutrophil, platelet, lymphocyte values and neutrophil/lymphocyte and platelet/lymphocyte ratios were calculated and the relationship between these values and 30-day and 1-year mortality was evaluated by Pearson chi-square, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests. Results: 13 of our patients died in the first 30 days and 36 of them died between 1-12 months. It has been shown that there is a significant relationship between age and both 30-day and 1-year mortality (p=0.002), with every 1-year increase in age increased the risk of mortality 1.11 times and 1-year mortality 1.06 times increased (p=0.013, p=0.01, respectively).