Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim sürecinde yaşanılan sorunlar ve sorunların kaynakları konusundaki değerlendirmeleri
Preschool education teachers' evaluations about the problems experienced in the education process and their sources
  1. Tez No: 667214
  2. Yazar: FATMA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR ERİŞTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu araştırma ile okul öncesi öğretmenlerinin eğitim sürecinde yaşanılan sorunlar ve sorunların kaynakları konusundaki değerlendirmelerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırma temel nitel araştırma deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Eskişehir il merkezinde okul öncesi eğitim veren devlet okullarında ve özel okullarda görev yapan 19 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın temel verileri, öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Ayrıca öğrenci velilerinin doldurdukları veli demografik bilgi toplama formlarından ve araştırmacı tarafından tutulan araştırmacı günlüklerinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen temel bulgulara göre eğitim sürecinde öğrencilerin en sık ve yaygın yaşadıkları sorunlar dikkat toplama ve dikkati sürdürme, sınıf içi kurallara uygun davranışlar sergileme ile ilgilidir. Ayrıca yaşanılan sorunlar kız öğrencilere kıyasla erkek öğrencilerde çok daha yoğun olarak gözlenmektedir. Öğretmenler, geçmiş yıllardaki öğrencileri ile günümüzdeki öğrencilerini kıyasladıklarında, eğitim sürecinde yaşanılan sorunlar konusunda yıllara göre önemli bir artış olduğu görüşündedirler. Okul öncesi eğitim sürecinde yaşanılan sorunlar özel okul öncesi eğitim kurumlarına kıyasla devlet okullarında daha yaygın ve sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Eğitim sürecinde ortaya çıkan sorunların arkasında yatan en önemli sorun kaynakları; öğrenci velileri, öğrencilerin yaygın teknoloji kullanım alışkanlıkları, öğretmen niteliği, eğitim ortamlarının niteliği, okul öncesi eğitim programı, öğrenci özellikleri ve öğrencilerin değişen gündelik yaşam alışkanlıklarıdır.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to reveal the evaluations of preschool teachers about the problems encountered in the education process and the sources of the problems. This research employed the basic qualitative research design. The participants of the study consist of 19 pre-school education teachers working in public and private schools providing pre-school education in Eskişehir, Turkey. The main research data were collected through semi-structured interviews with teachers. In addition, the data collected from the students' parents through the demographic information form, and researcher diaries were used. The data were analysed through descriptive and content analysis. The findings reveal that the most frequent and common problems are focusing attention, maintaining attention and exhibiting behaviours in accordance with classroom rules. Besides, it is observed that male students experience such problems more often than female students. When teachers compare their classes and students in the past years with their current classes and students, they think that there is a significant increase in the problems experienced in the education process over the years. The problems experienced in preschool education occur more frequently and commonly in public schools compared to private preschool education institutions. The most significant sources underlying the problems arising during the education process are parents, students' prevalent habits of using technology, quality of teachers, quality of educational environment, preschool curricula, student characteristics and changing life habits.