Vergi kaçakçılığıyla mücadelede vergi polisi modeli
Tax police model in combating tax evasion
- Tez No: 667232
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, vergi kaçırma ve vergi cennetlerinin kavramlarının tanımları, onlara karşı devletlerin mücadele ve önlem için attığı adımlardan olan vergi polisi müessesi modelinin ayrıntılı olarak incelenip sorun ve etkilerinin ortaya konulmasıdır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, vergi kaçırma kavramı, vergi kaçırmanın nedenleri, vergiden kaçınma kavramı, vergiden kaçınmanın yöntemleri, yabancı vergi indirim kaynak kuralları, bireysel vergi kaçakçılığının gelir maliyet tahminine değinilmiştir. İkinci bölümde, vergi cenneti kavramı, vergi cenneti yapıları, vergi cenneti kullanımları, OECD tarafında vergi cennetine karşı mücadelesi, Avrupa sisteminde vergi suçlarıyla mücadelesi ve onun sebepleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Rusya'da olan vergi polisi ve Avusturya`da olan mali polisi (Finanzpolizei veya Financial Guard) faaliyetlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to define the concepts of tax evasion and tax havens, to examine the tax police agency model, which is one of the steps taken by states to fight and prevent them, and to reveal their problems and effects. The thesis study consists of three parts. In the first part, the concept of tax evasion, the causes of tax evasion, the concept of tax avoidance, methods of avoiding tax, foreign tax reduction resource rules, income cost estimation of individual tax evasion. In the second part, the concept of tax paradise, tax haven structures, tax haven uses, the struggle against tax paradise on the OECD side, its fight against tax crimes in the European system and its reasons are examined. In the third part, the activities of the Tax Police Organization in Russia and the Financial Police (Finanzpolizei or Financial Guard) in Austria are included.