An investigation on the comparison of the performance of lithium-ion batteries and nickel metal hydride batteries used in electric vehicles
Elektrikli taşıtlarda kullanılan lityum iyon bataryalar ile nikel metal hidrit bataryaların performanslarının karşılaştırılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 667293
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ SAĞIROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçtiğimiz yıllarda gelişen teknoloji ve ilerlemeyle birlikte, mühendislik bilim adamlarının çalışmaları, enerji tasarrufu alanındaki şaşırtıcı tekniklere, yüksek kapasiteli piller kullanarak erişmelerini ve daha uzun süre çalışmasını sağlamıştır. Bu, kullanılan gelişmiş teknikleri kullanan bilim adamlarının ilgisini artırmış ve yüksek kapasiteli pillerin çoğunun üretimini ve daha az zamanda daha fazla ve daha güvenli enerji kaynağı olmasını sağlamıştır. Geçtiğimiz on yıl içinde, pil endüstrisi, özellikle kırsal ve uzak köylerde bir enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere çeşitlenmiş ve pillerin kullanımının artması, küresel ısınma faktörünün otomobillerdeki ve farklı arabalardaki karbondioksit artışını engelleme etkisini doğurmuştur. Ancak pili üretmek için kullanılan malzemeler zararlı ve tehlikeli birer kaynaktır. Bu çalışmada, farklı pil sistemlerinin (Lityum İyon piller ve Nikel Metal Hidrür piller) genel özelliklerinin karşılaştırılmasını ve ayrıca zararlı sistemler için karbondioksit emisyonlarını azaltmak için, kullanılan pil üretiminin çevresel etkileri incelenmiştir. Yenilenebilir enerji üretimi ve yeni tip enerji, genellikle enerji arz ve talebindeki dalgalanmaların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için piller tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, araç üreticileri, pil kullanımı artan sayıda, hibrit ve elektrikli otomobil üretiyor. Elektrik kapasitelerinin yoğunluğu, düşük ağırlıkları ve çevre dostu olmalarına göre iki tür batarya seçtik. Otomobilin hareket ettirilmesinde ve elektronik cihazların kullanımı için diğer bataryalara göre en uygun bataryanın, lityum iyon bataryalar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology and progress in the past years, the work of engineering scientists has allowed them to access amazing techniques in the field of energy saving using high-capacity batteries and work longer. This has increased the interest of scientists using the advanced techniques used, and has led to the production of most high-capacity batteries and a greater and safer energy source in less time. Over the past decade, the battery industry has diversified for use as an energy source, particularly in rural and remote villages, and the increasing use of batteries has had the effect of preventing the increase in carbon dioxide in automobiles and different cars. However, the materials used to manufacture the battery are harmful and dangerous resources. In this study, the comparison of the general properties of different battery systems (Lithium-Ion batteries and Nickel-Metal Hydride batteries) and also the environmental effects of used battery production to reduce carbon dioxide emissions for harmful systems. Renewable energy generation and new types of energy are commonly used by batteries to help overcome fluctuations in energy supply and demand. In addition, vehicle manufacturers are producing hybrid and electric cars with an increasing number of battery use. We chose two types of batteries based on their density, low weight and environmental friendliness. It has been concluded that lithium-ion batteries are the most suitable battery compared to other batteries for moving the car and for the use of electronic devices.