Tedarik zinciri risk yönetiminde süreç aşamalı bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ile hata analizi
Fault analysis with process phase fuzzy multiccriterial decision making methods in supply chain ​​risk management
  1. Tez No: 667306
  2. Yazar: PELİN POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT ŞİMŞİR, DOÇ. DR. ÖZER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi, rekabetin artması sonucu tedarik zinciri risk yönetimi işletmelerin müşterilerine daha hızlı, daha düşük maliyetle daha iyi ürün ve hizmetleri sunmalarına yardımcı olan önemli bir yönetim süreci haline gelmiştir. Bu çalışmada, tedarik zinciri risk yönetimi ve risk analizi kapsamlı şekilde incelenerek iklimlendirme ve ısıtma sektöründeki bir talep planlama sürecinin hataları analiz edilmiştir. Hataları analiz edebilmek için ilk olarak süreç HTEA yöntemi kullanılmıştır. Süreç HTEA yönteminin karar vericilerin objektif değerlendirmelerini göz önüne almaması nedeniyle hesaplamadaki zayıflıkları iyileştirmek amaçlanmıştır. Risk analizi için Bulanık Swara ve Bulanık Copras tabanlı süreç aşamalı bir ÇKKV modeli önerilmiştir. Kriterlerin önem düzeylerini belirleyebilmek için Swara yöntemi, hataları sıralayabilmek için Copras yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın amacı klasik HTEA yöntemi ile Swara ve Copras yöntemlerini karşılaştırabilmek, risk analizine Swara-Copras tabanlı süreç aşamalı yeni bir yaklaşım getirerek literatüre katkıda bulunmaktır. Çalışmanın sonucunda en önemli hataların talep rakamlarının eksik veya yanlış olması sonucu eksik üretimin SF (üretim açığı) raporunda fark edilmesi, sisteme yüklenen talep rakamlarının eksik veya yanlış olması sonucu eksik üretimin S&OP (Satış & Operasyon Planlama) toplantısında farkedilmesi ve sisteme yüklenen talep rakamlarının eksik veya yanlış olması sonucu eksik üretimin SF raporunda fark edilmesi olduğu tespit edilmiştir. Süreç bazlı Bulanık Swara-Copras yönteminin daha başarılı sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid development of technology and increasing competition, supply chain risk management has become an important management process that helps businesses to offer better products and services to their customers faster and at lower costs. In this study, the supply chain risk management and risk analysis are comprehensively examined and the errors of a demand planning process in the air conditioning and heating sector are analyzed. In order to analyze the errors, the process FMEA method was used first. The process is aimed at not taking into account the objective evaluations of decision makers and improving weaknesses in the calculation of FMEA method. Fuzzy Swara and Fuzzy Copras based process step MCDM model is proposed for risk analysis. The Swara method was used to determine the importance levels of the criteria, and the Copras method was used to rank the errors. The aim of the study is to compare the classical FMEA method with Swara and Copras methods, and to contribute to the literature by bringing a Swara-Copras-based process-step new approach to risk analysis. As a result of the study, it was determined that the most important errors are the incomplete production noticed in the SF (Shortfall) report as a result of incomplete or incorrect demand numbers, the incomplete production being noticed at the S&OP (Sales & Operations Planning) meeting as a result of incomplete or incorrect demand numbers loaded into the system and the incomplete production being noticed in the SF report as a result of incomplete or incorrect demand numbers loaded into the system. It has been observed that the process based Fuzzy Swara-Copras method gives more successful results.