Malzeme tedarik politikalarının saptanmasına ilişkin karar destek sistemi tasarımı
- Tez No: 2570
- Danışmanlar: DR. A. EKREM ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÛZEÎ Malzeme Tedarik problemleri, malzeme hareketinin işlet melerde temel etkinliklerden biri olması nedeniyle, üretim, ticaret, hizmet kuruluşlarının tümünde karşılaşılan problemler dendir. İşletmelerin giderek genişlemeleri ile oluşan holdinglerde de, kuşkusuz bu problemler ortaya çıkmaktadır. Malzeme Tedarik Problemlerini çözmeye yönelik sistem arayışları holdingleri çoğunlukla yapılarındaki dinamiklik nedeniyle“Malzeme Te darik Karar Destek Sistemleri”tasarımına yöneltmektedir. Bu çalışmada, işletmeler genel olarak tanıtılıp grupian- dırılaraic, holding işletmelerin yapısal ve işlevsel özellikle ri incelenmiştir. Daha sonra malzeme yönetimi sistemi içinde, malzeme tedarik, malzeme tedarik bilgi sistemi çözümlemeleri yapılmış, malzeme tedarik bilgi sisteminin işleyişine ilişkin özellikler yansıtılmaya çalışılmıştır. Bir şirketler topluluğu için, malzeme tedarik politikalarını saptamaya yönelik Karar Destek Sistemi tasarlanmış ve ilgili bilgisayar yazılımı ile tasarımın uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The material supplying problems are very important prob lems for those companies working in producting, trading or ser vicing to which the action of the materials are one of the ba sic activities. In holdings, these problems can be seen easily. The systems which are looked for solving material supplying p- roblems ha^e been caused holdings to design“Material Supplying Decision Support System”, and apply it. In this study, companies have baen introduced and classi fied into groups and then the structural and functional proper ties of holdings have been examined. Within the material mana gement system of a given holding, material supplying and the material supplying information system have been analyzied. After then a Decision Support System has Deen for this holding. Final ly, the supplying of materials in a company group, in the frame of purpose intended for the group, have been applied by compu ter software of the ae signed. ii