Studying novel muscle atrophy factors using adenoviral gene delivery vectors in mice
Yeni kas atrofisi faktörlerinin adenoviral gen aktarımı vektörleri kullanılarak farelerde incelenmesi
- Tez No: 667365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kaşeksi, yüksek bazal enerji harcaması ve yağ ile iskelet kası dokularının kaybıyla ilişkili bir yıkım sendromudur. Böbrek yetmezliği ve kanser gibi birçok kronik bozukluk ile ilişkilidir ve mortalite için önemli bir risk faktörüdür. Şu anda kaşeksiyi yavaşlatmak veya durdurmak için başarılı bir tedavi mevcut değildir. Kaşeksi ile ilgili birkaç yeni faktör belirledik ve kas dokusu kaybına katılımlarını inceledik. Burada özellikle kültür edilmiş miyotüplerde hücresel atrofiyi destekleyen salgı faktörlerine odaklandık. Hayvanlara enjekte edildiğinde kültürlenmiş kas hücrelerinde ve kas dokusunda bu proteinleri fazladan ifade edecek adenoviral vektörler geliştirdik. İlk önce ifade seviyesini doğrulamak için kültürlenmiş birincil kas hücreleri üzerinde viral vektörleri test ettik. Daha sonra saflaştırılmış adenovirüs vektörlerini farelerin tibialis anterior kaslarına enjekte ettik. Bu projede, keşfettiğimiz yeni atrofi faktörünün birincil miyotüplerde ve farelerin tibialis anterior kaslarında hem kas atrofisi hem de NFκB sinyal yoluna bağlı genlerin ifadesini önemli ölçüde artıran yeni bir kaşeksi faktörü olduğunu bulduk. Bu yeni salgı faktörü ile uyarılan kas atrofisi, NFκB sinyal yolunun aktivasyonu ve artan NFκB proteininin işlenmesi dolayısıyla olmaktadır. Bulgularımız, bu faktörün tedaviye yönelik hedeflenmesinin, kanser ve diğer kronik hastalıklarla ilişkili kas kaybıyla mücadelede kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cachexia is a wasting syndrome correlated with high basal energy expenditure and loss of adipose and skeletal muscle tissues. It is associated with many chronic disorders like renal failure and cancer and is an important risk factor for mortality. Currently, there is no successful therapy present to slow down or stop cachexia. We have identified several novel cachexia-related factors and studied their involvement in muscle tissue wasting. Here, we especially focused on secreted factors which promotes cellular atrophy in cultured myotubes. We developed adenoviral vectors which overexpress these proteins in cultured muscle cells and muscle tissue when injected to animals. We first tested viral vectors on cultured primary muscle cells to validate overexpression. We then purified and injected adenovirus vectors into the tibialis anterior muscles of mice. In this project, we have found that the discovered novel cachexia factor significantly increases the expression of both muscle atrophy and NFκB signaling pathway-related genes in primary myotubes and tibialis anterior muscles of mice. This new secreted factor-driven muscle atrophy is accompanied by activation of the NFκB signaling pathway shown by the increased processing of NFκB protein. Our findings suggest that targeting of this factor could be used in fighting muscle wasting associated with cancer and other chronic diseases.