Konya Merkez ilçelerdeki berber/kuaför güzellik salonlarında çalışan kişilerin ergonomik faktörlere bağlı mesleki risklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of occupational risks related to ergonomic factors of people working in barber / hairdresser and beauty salons in the central districts of Konya
  1. Tez No: 667374
  2. Yazar: FEVZETTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada kuaför ve güzellik salonlarında çalışanların mesleki olarak maruz kaldıkları ergonomik riskleri ve mevcut kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını (KİSR) analiz etmek ve ergonomik çalışma koşulları hakkında bilgi ve farkındalıklarını arttırmak amaçlandı. Yöntem: Çalışma Kasım 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında Konya İli Merkez ilçelerinde kuaför ve güzellik salonlarında çalışan 256 gönüllü ile yapıldı. Katılımcılara Sosyodemografik bilgi formu, Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Taraması Ölçeği (CMDQ) , Visual Anolog Ölçeği (VAS) ve Sağlık Algısı Ölçeklerinden (SAÖ) oluşan anket formu uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22,0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to analyze the occupational ergonomic risks and existing musculoskeletal system disorders (MSD) of the employees working in hairdressers and beauty salons and to increase their knowledge and awareness about ergonomic working conditions. Method: The study was conducted with 256 volunteers working in hairdressers and beauty salons in the central districts of Konya Province between the dates of November, 2019 and August, 2020. A questionnaire form consisting of socio-demographic information form, CMDQ, VAS and Health Perception Scales (HPS) was carried out with the participants. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis.