An experimental study on near ground radio propagationat 900 MHz
900 MHz'de yere yakın antenlerle deneysel radyo yayılımıçalışması
  1. Tez No: 667389
  2. Yazar: BURCU BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA, PROF. DR. ELİF AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, dış ortamdaki radyo sinyal yayılımını deneysel sonuçlara göre analiz etmektir. Bu tez, Ankara'nın çevresindeki kırsal ve banliyö ortamlardan alınan deneysel verileri içermektedir. Beş farklı sahadaki GHz altı yol kaybı deneyleri gösterilmiştir. Yol kaybı ölçümleri farklı alıcı ve verici anten yüksekliklerinde yapılmıştır. Buna ek olarak, açık ve kapalı görüş sahalarındaki deneysel çalışmalardan elde edilen eğri uydurma yöntemleri sunulmuştur. Bu araştırma, farklı dış ortamlardaki linklerde kablosuz cihazların etkin kullanımını açıklamıştır. Bu tez, farklı anten yükseklikleri ve farklı arazi çeşitlerinde, yol kayıplarını modellemek ve yeni formüller oluşturmak için eğri uydurma yöntemiyle kataloglama sistemi oluşturmayı sağlamıştır. Hem anten yüksekliği etkisi hem arazi yapısının yol kaybına etkisi yeni modellerle sunulmuştur. Ayrıca, literatürde yer alan modellerle oluşturulan yeni model karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze outdoor radio signal propagation according to experimental results. This thesis includes empirical data gathered from outdoor links on suburban and urban areas in Ankara. Path loss measurements at sub GHz are presented in five different outdoor environments. Path loss measurements were taken at different receiver and transmitter antenna heights. Furthermore, curve fittings arose from measurements over Line of Sight (LOS) and Non-Line of Sight (NLOS) links in outdoor environments are provided. This study clarifies the efficient usage of wireless devices in different outdoor links. This thesis provides cataloging about different antenna heights and different terrain path loss modeling and creating formulas by using curve fitting. A new model involving antenna height effects and terrain effects on path loss is presented. Also, previous literature models are compared with the presented models.