Project management and security of electronic platforms for the software-defined radio
  1. Tez No: 667388
  2. Yazar: AHMED ESSAA ABED AL-OWAIDI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezin amacı, yazılım tanımlı telsiz için elektronik platformların yönetimini ve güvenliğini geliştirmek ve değerlendirmektir. Bu deney için yazılım tanımlı radyo tabanlı radyometre ve proje yönetiminden toplam güvenlik ölçümleri toplanmıştır. Bu tezde MATLAB programlama dili kullanılmış ve MATLAB'ın sinyal işleme araç kutusu ve istatistiksel yöntemler gibi kütüphaneler kullanılmıştır. Güvenli veriler daha sonra eşleşen yükün bilinen fiziksel güvenliği kullanılarak kalibre edilir. Deney sırasında toplanan değerler, 4, 16, 64 ve 256-bit SDR güvenliğine sahip projelerin ham toplam proje yönetimi ve performansını kalibre etmek için kullanılır. Sonuçları analiz etmek için MATLAB dili, verilerimizi okumak ve bu tezde kullanılan grafikleri oluşturmak için kullanılır. Bu araç, her deney için sanal bir not defteri oluşturmak için HTML ile birlikte MATLAB kullanır. Yazılım Tanımlı Radyo Verileri. SDR, toplam güç ölçümlerini MATLAB'ın okuyabileceği bir ikili dosyaya kaydeder. Bu araştırma, SDR sinyalini alır ve analog bileşenler kullanarak sinyali yükseltir ve filtreler ve ardından onu analogdan dijitale dönüştürücüye gönderir. Bu tez, 140 MHz ila 200 MHz arasındaki korumalı spektrumda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Tartışılan diğer SDR'lerin aksine, bu tez gelen SDR sinyalini 140 MHz'de örnekler ve bu yönetim yöntemi güç bilgilerinin çıkarılmasına izin verir, ancak tam sinyal yeniden yaratıldı. Hem hibrit hem de doğrudan örnekleme SDR yönetimi, yalnızca bir SDR sinyalinde bulunan toplam güç bilgisini tutacak şekilde tasarlanmıştır. Toplam SDR gücünü ölçmek bu tezin birincil amacı olmakla birlikte, proje yönetimi ve frekans bilgisi için tutma aşaması da yararlı olabilir. Tezin sonuç bölümünde yazılım tanımlı telsizin performansını ve farklı proje yönetimi için dinamik ve spesifik iletim aralığını ölçmek için 4, 16, 64 ve 256 oranlı projeleri de değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to use develop and evaluate management and security of electronic platforms for the software-defined radio. For this experiment, total security measurements were collected from the software defined radio-based radiometer and the project management. The MATLAB programming language is used for this thesis and libraries like signal processing toolbox of MATLAB and statistical methods have been used. The secure data is then calibrated using the known physical security of the matched load. The values collected during the experiment and is used to calibrate the raw total project management and performance of projects with security of 4, 16, 64 and 256-bit SDR security. To analyze the results, MATLAB language is used to read our data and generate the graphs used in this thesis. This tool uses MATLAB along with HTML is used to generate a virtual notebook for each experiment. Software Defined Radio Data. The SDR records the total power measurements in a binary file that MATLAB can read. This research takes the SDR signal and using analog components amplifies and filters the signal, and then sends it to an analog to digital converter. This thesis is designed to operate in the protected spectrum of 140 MHz to 200 MHz Unlike other SDR's discussed, this thesis samples the incoming SDR signal at 140 MHz and this management method allows for power information to be extracted, and however the full signal can be recreated. Both hybrid and direct sampling SDR management are designed to retain only the total power information contained in an SDR signal. While measuring total SDR power is the primary purpose of this thesis and retaining phase for project management and frequency information can be useful as well. We also evaluated projects with ratio of 4, 16, 64 and 256 for measuring the performance of software defined radio and its dynamic and specific range of transmission for different project management in result section of thesis.