Tozaltı kaynağında kaynak parametrelerinin kaynak dikişine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 4163
  2. Yazar: AYHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET İlerleyen teknoloji çağında, kaynak işlemine ihtiyaç daha da artmıştır. Kaynak en önemli birleştirme işlemidir. Bugün sanayinin ve teknolojinin ayrılmaz bir parçası ol muştur. Plastik şekil verme, döküm gibi imalat yöntemle rinin kullanıldığı yerlerde kullanıldığı gibi bakım ve tamirat işlerinde de oldukça kolaylık sağlar. Bu çalışmada modern kaynak yöntemlerinden birisi olan tozaltı kaynağı incelenmiştir. %0,137 C ihtiva eden 15,5 mm kalınlığındaki gemi sacı değişik akım şiddetlerinde ve kay nak hızlarında tek pasoda doldurulmuş, daha sonra kaynaklı parçalar, çeşitli tahribatlı ve tahribatsız deneylere tabii tutularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Welding process has a vital importance in todays tecnology and industry. New teknologics reguire advanced welding methods, elding appears to be the most approp riate way of joining metals and it can be applied as a major production method here plastic forming and casting methods are used, also because of its convenience and practicality it is widely used in maintainance and repair jobs. In this work a modern welding method, submerged ark welding has been studied 15.5 mm thick flat pieces of ship construction steel with 0.137 %0 has been welded at one go using different current intensity and varying electrode travel speeds and then the welded pieces have been subjected to destructive and non destructive tests»