Aktif çalışma yaşamı olan psikolojik danışmanların duygusal emek düzeyleri ve tükenmişlik seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between emotional labor and psychological counsellors' burnout
  1. Tez No: 667448
  2. Yazar: ÜMİT KALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE MAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, psikolojik danışmanların duygusal emek stratejileri ile tükenmişlik ve alt boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma İstanbul ilinde aktif çalışma yaşamı olan 294 psikolojik danışmanın katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Duygusal Emek Ölçeği ve Psikolojik Danışman Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, yüzeysel rol yapma ile psikolojik danışman tükenmişliği ve alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Doğal duyguların ise psikolojik danışman tükenmişliği ve alt boyutları ile arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, derin rol yapma ile psikolojik danışman tükenmişliğinin yetersizlik alt boyutu arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Buna karşın, derin rol yapma ile psikolojik danışman tükenmişliği ve diğer alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı araştırmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between emotional labor strategies and psychological counselors' burnout along with its dimensions was examined. The study was carried out with the participation of 294 psychological counselors in İstanbul. The data of the study were obtained using the Demographic Information Form, Emotional Labor Scale and Counselor Burnout Inventory. The findings of the study revealed that surface acting has a negative significant relationship with psychological counselor burnout and its dimensions. Findings also stated that the expression of naturally felt emotions has a significant negative relationship with psychological counselor burnout and its dimensions. There is also a significant positive relationship between deep acting and incopetence dimension of burnout. However, no significant relationship was found between deep acting and other dimensions of burnout.