Sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda postpartum fiziksel semptom şiddet yaşama durumları ile uyku kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between postpartum physical symptom violence living situations with sleep quality in women who have given birth by caesarean section
- Tez No: 667479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma, sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda postpartum fiziksel semptom şiddet yaşama durumları ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 14 Ekim 2019-30 Mayıs 2020 tarihleri arasında, Sivas il merkezinde bulunan Sivas Numune Hastanesi'nin Kadın Doğum Ameliyat Servisi'nde sezaryen doğum yapan 193 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, iki aşamada toplanmış olup, birinci aşamada sezaryen doğum yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlara, izinleri alındıktan sonra Bireysel Özellikler Formu uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise; kadınlara, doğum yaptığı tarihten bir ay sonra yapılan ev ziyaretinde Postpartum Fiziksel Semptom Şiddeti Ölçeği ile Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, t testi, ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out descriptively and cross-sectionally in order to examine the relationship between experiencing postpartum physical symptom violence living stuations with sleep quality in women who gave birth by caesarean section. The study was carried out with 193 women who gave caesarean section between 14 October 2019 and 30 May 2020 in the Obstetrics and Gynecology Service of Sivas Numune Hospital in Sivas city center. The research data were collected in two stages, and in the first stage, the individual characteristics form was applied to women who gave birth by caesarean section and agreed to participate in the study, after obtaining their permission. In the second phase of the research; Postpartum Physical Symptom Severity Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were applied to women during their home visit one month after their birth. Institutional permissions were obtained with the approval of the ethics committee in order to conduct the study. In the evaluation of the data, descriptive statistics tests, number and percentage distributions, t test, ANOVA analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson Correlation analysis and Linear Regression analysis were used using the SPSS 23.0 program.