Permethrine maruz kalmış sazan balıklarında (Cyprinus carpio L. 1758) antioksidan değişimlerin incelenmesi
Investigation of antioxidant changes in common carps fish (Cyprinus carpio L. 1758) exposed to permethrine
  1. Tez No: 667478
  2. Yazar: ORHAN UĞURER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, iki farklı dozda sentetik piretroidpermethrin'e (kontrol, araç, 10 ppm ve 20 ppm) iki farklı dönem (4 gün 21 gün) maruz kalan sazan balıklarının antioksidan parametrelerindeki değişiklikleri araştırmayı amaçladık. Deneyde kullanılan sazan balıkları Yedikır Su Ürünleri Çiftliği'nden (Amasya, Türkiye) taşınmıştır. Balıklar50-60 gr ağırlığında ve 12-14 cm uzunluğundadır. Deney, yarı statik bir sistemle doğal ışıkta (12h aydınlık-12h karanlık) gerçekleştirildi. Deney sırasında balıklar günde bir kez pelet yem (% 45 protein,% 19 yağ,% 3 ham lif) ile beslendi. Toplam protein ölçümü için Bradford yöntemi kullanıldı. Toplam protein miktarları hesaplandıktan sonra, doku homojenatlarında lipid peroksidasyonunun bir biyobelirteci olan MDA miktarı Beuge ve Aust (1972) yöntemi ile belirlenmiştir. Enzim aktivitelerini incelemek için hazırlanan doku homojenatlarından elde edilen süpernatanlarda, katalaz (CAT) aktivitesi Luck (1963) , Glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktivitesi Lawrance ve Burk (1976), süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktivitesi McCord ve Frivovich (1969) tarafından tarif edildiği gibi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the changes in antioxidant parameters of carp fish exposed to two different doses(control, vehicle, 10 ppm and 20 ppm) of the synthetic pyrethroidpermethrin for two different periods (4 days and 21 days). The carps used in the experiment were transported from Yedikır Fisheries Farm (Amasya, Turkey). They have the weight of 50-60 g and length of 12-14 cm. The experiment was carried out with a semi-static system in natural light (12h light-12h dark). During the experiment, fish were nourished with pellet feed (45% protein, 19% fat, 3% crude fiber) once a day. Bradford method was used for total protein quantification. After calculating the total protein amounts, the amount of MDA, which is a biomarker of lipid peroxidation in tissue homogenates, was determined by the method of Beuge and Aust (1972). Catalase (CAT) activity Luck (1963), glutathione peroxidase (GSH-Px) enzyme activity Lawrance and Burk (1976), superoxide dismutase (SOD) enzyme activity McCord and Frivovich (1969) in supernatants prepared to examine enzyme activities. Performed as described by.