Kent içi raylı sistemlere yeni hat entegrasyonunda farklı koşulların işletme sürekliliğine etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect for different conditions on operational continuity in the new line integration for urban rail systems
- Tez No: 667483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN YÖRÜKEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde raylı sistem teknolojileri, artan nüfus ve şehirleşme oranıyla birlikte kent içi ulaşım için verimli ve hızlı yolcu taşımacılığında en uygun çözüm olduğu gerek yerel yönetimler gerekse kent popülasyonu tarafından bilinmektedir. Yolcu taşımacılığında hız, verimlilik, konfor gibi ana hedeflerle beraber sistemin güvenilirliği ve olası her koşulda işletme sürekliliğinin aksamaması büyük bir önem arz etmektedir. Uzun, karmaşık ve birbirleriyle entegre metro sistemlerinin her koşulda enerji altında olması ve süreklilik sağlaması gereklidir. Bu tez çalışmasında, İstanbul kent içi raylı sistem ulaşımında gelecekte yapılması öngörülen ve birden fazla metro hattı ile bütünleşecek örnek bir raylı sistem hattı ele alınmıştır. Modelleme ETAP yazılımı ile oluşturulup, mevcut ve yapımı tamamlanmak üzere olan diğer hatların gerçek verileri ışığında, entegrasyon sağlayacak şekilde, farklı işletme senaryoları oluşturularak planlanan hattın yük akış ve kısa devre analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilirken önerilen senaryoların analizi, işletmenin sürekliliği ve sistemin olası performansları incelenerek, teknik açıdan doğru ve maliyeti azaltacak öneriler bulgular ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today with increasing population and urbanization rate, it is known by both local governments and the urban population that the most suitable solution for efficient and fast passenger transportation is the rail system technologies. Along with the main goals such as speed, efficiency and comfort in passenger transportation, the reliability of the system and the continuity of the operational in every possible condition are of great importance. It is essential that long, complex and integrated metro systems be energized and sustained in all conditions. In this study, an exemplary rail system line that will be integrated with more than one metro line in the future in Istanbul will analyzed. Modeling was created with ETAP software, and in the light of the actual data of other lines that are about to be completed, load flow and short circuit analysis of the planned line will be carried out by creating different operating scenarios to provide integration. While the obtained results are given comparatively, analysis of the proposed scenarios and continuity of the operation, possible performances of the system are examined and the technically correct suggestions that will reduce the cost are presented with the findings.