Ulaşım sistemlerinin bütünleştirilmesi açısından Ankara uygulamalarının değerlendirilmesi ve geliştirme önerileri
Evaluation and recommendations for improvement of integration practices of Ankara transportation system
- Tez No: 134144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kentlerdeki nüfus artışı ve kentlerin yayılarak büyümesi yolculuk mesa felerinin uzamasına neden olmuştur. Tarihsel gelişim içinde yaya ve bi siklete dayalı ulaşım sistemleri yerini motorlu araçlara bırakmış ve buna bağlı olarak ulaşım maliyetleri yükselmiştir. Kentsel nüfusun ve kentte yaşamanın gerektirdiği ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin artma sı yolculuk talep artışını da beraberinde getirmiştir. Kentlerde yaşama nın bedeli olarak düşünülen ve gün geçtikçe kanıksanan trafik sıkışıklığı ekonomide önemli kayıplara yol açmaktadır. Üretimde kullanılması ge reken zamanın durma noktasına gelen trafikte harcanması ülke ekono misine zarar vermektedir. Ulaşım sorunlarının çözümü olarak nitelendi rilen yeni yolların, katlı kavşakların, otoparkların yapımı sorunu çözeme miş tersine talebin artmasına neden olmuştur. Kentte tarihi ve insani değerlere saygılı, enerjiyi etkin kullanan, çevresel değerleri koruyan, ya tırımı ve işletmesi ekonomik olan, güvenli, konforlu, ekonomik, emniyet li, hızlı ve düşük ücretle yüksek erişebilirlik sağlayan, kentliler arasında eşitsizlik yaratmayan, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşantıyı canlandı ran bir ulaşım sistemine kentlerin ve kentlilerin ihtiyacı vardır. Bu amaç- ^Üila yaya, bisiklet, otomobil, ara toplutaşım türleri (taksi-dolmuş, mini büs), otobüs, raylı sistemler (tramvay, hafif raylı sistem, metro, banliyö treni) ve vapur gibi farklı teknolojik özelliklere ve kapasitelere sahip ula şım türlerinin kentiçi ulaşım sistemi içinde birbiri ile rekabet eden değil, birbirini tamamlayan, bütünleyen bir sistem oluşturması gerekmektedir. Çalışmada öncelikle ulaşım türlerinin özellikleri, kısıtlan, avantajları ve sakıncaları incelenmektedir. Daha sonra bütünleşme yaklaşımları temel unsurlarının (hat, güzergah, fiyat tarifesi, bilet teknolojisi ve aktarma a- lanlarının fiziksel düzenleme boyutları gibi) genel düzenleme ilkeleri be lirtilerek, dünya ve ülkemiz kentlerindeki uygulamalar değerlendirilmek tedir. Çalışmada Ankara'daki uygulamalar ayrıntısı ile incelenmekte, Kı- zılay-Batıkent arasındaki mevcut metro hattının ve Aşti-Dikimevi Anka- ray hafif raylı sistemlerinin besleyici servislerle entegrasyonunda karşı laşılan sorunlar değerlendirilmekte ve öneriler geliştirilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Türler arası aktarma, bütünleşme (entegrasyon), türler arası eşgüdüm
Özet (Çeviri)
Urban transportation systems try to supply services to increasing demand with growing complexity of travel patterns in expanding urban areas. Growing car ownership and use become a serious danger for our cities and create risks for sustainable urban life. Historically developed mass transportation systems with various modes and operators offer services leading to duplication and overbadings at main arterials and central areas, but leaving outskirts of the city without effective supply. During the last decade public transportation systems had been reconsidered to increase effectiveness of the services. Each transportation mode having its own strength and weaknesses need to be used at the places and times to maximize its strengths. Result of this approach enforces a traveler using different public transport modes and services during a journey and making transfers. Public transportation systems need to offer a“seamless journey”reducing negative effects of the transfers. As“integrated public transport system”concept gains importance, existing mass transport networksIV and services are restructured to offer a seamless journey. Planners and operators adopt their systems and services to create integrated networks and services with single ticket technology, fare structures allowing transfers, and create multi modal transfer centers. After analysis and examination of case studies of public transport integration at world cities, Metropolitan Ankara transportation system is evaluated from the point of integration. Various recommendations, in general and site specific, are defined to improve integration of public transport system in Ankara. Science Code : Keywords :Public transport integration, transfers, seamless journey, multi-modality