Metal endüstrisi atık sularından mikroalg ile metal gideriminin incelenmesi
Investigation of metals removal with microalgae in metal industry wastewater
  1. Tez No: 667488
  2. Yazar: HİLAL ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKTOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma kapsamında metal endüstrisine ait atık sulardaki metallerin mikroalg ile biyolojik olarak arıtılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan atık su, Kocaeli İli sınırları içerisinde faaliyet gösteren metal hazırlama, işleme, galvanizleme işlemlerini yapan bir işletmeden temin edilmiştir. Laboratuvar ortamında hacimce %0-%10-%20 oranlarında seyreltilmiş atık su örneklerine katı kültür olarak ekilen Chlorella ESP-6 mikroalgi ile Zn, Fe, Mg, Ca, Al, Na ve K metallerinin giderimi gözlemlenmiştir. Metallerinin giderim verimleri %97,51 Zn (%20 seyreltme, 24. gün), %97,12 Fe (%20 seyreltme, 24. gün), %70,69 Mg (%10 Seyreltme, 24. gün), %99,06 Ca (%20 seyreltme, 1. gün), %87,2 Al (%10 seyreltme, 24. gün), %90,52 Na (%0 seyreltme, 1. gün) ve %37,46 K (%20 seyreltme, 24. gün) olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan sonuçlardan yola çıkarak metal sektörü atık sularında mikroalgler ile metal gideriminin alternatif arıtım metodu olarak uygulanabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,with microalgae the biodegradability of metals were investigated in the metal industry wastewater. The wastewater used in the study were supplied from a company which is engaged in metal preparation, processing, galvanizing operations in province Kocaeli of Turkey. Wastewater samples were diluted 0%-10%-20% by volume in the laboratory. Chlorella ESP-6 were sown as a solid culture in the diluted wastewater samples. Then, the removal of Zn, Fe, Mg, Ca, Al, Na and K metals was observed. Removal efficiencies of Zn (20% dilution, 24th day), Fe (20% dilution, 24th day), Mg (10% dilution, 24th day), Ca (20%dilution, 1st day), Al (10% dilution 24th day), Na (0% dilution, 1st day) and K (20% dilution, 24th day) were calculated as 97.51%, 97.12%, 70.69%, 99.06%, 87.20%, 90.05%, 37.46%, respectively. Based on the calculated results, it has been observed that removal of metal with microalgae in metal sector wastewater can be applied as an alternative treatment method.