Image processing encryption
- Tez No: 667576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Görsellerin önemi ve paylaşımları her geçen gün artıyor. Genel bir ağ üzerinden aktarılırken güvenlikleri önemli bir konu haline geliyor. Görüntüleri bilgisayar korsanının gizli paylaşımından korumak en iyi tekniklerden biridir. Gizli paylaşım, bir sırrı n katılımcı ile paylaşmanın bir yoludur ve ardından sırrın açığa çıkmasına katkıda bulunması gereken t veya daha fazla sayıda katılımcı için kurulum yapılır. Burada t ≤ n, gizli yeniden yapılanma için ulaşılması gereken bir eşik olarak bilinir. Bu tezin amacı, python'da makine öğrenimi tekniklerini kullanarak görüntü işleme şifrelemesine yeni bir yaklaşım geliştirmektir.Böylece insan, şifreli formda olduğu için görüntüleri anlayamaz ve hedefine güvenli bir şekilde aktarılabilir. Görüntüleri şifrelemek ve deşifre etmek için bilgisayar tarafından üretilen Holografi (CGH) tekniğini de kullandık. Önce mevcut bir algoritmayı uygularız ve yazarların iddialarını doğrularız. Daha sonra görüntü şifreleme için daha yüksek boyutlu Baker haritalarını araştırıyoruz. Bunun için ilk olarak Baker haritası için S yol fonksiyonu açısından yeni bir yorum öneriyoruz. Daha sonra görüntü şifreleme için yüksek boyutlu haritaları uygularız ve deneysel olarak 3D Baker haritasının şifreleme için yeterli olduğu sonucuna varırız. Yani, daha yüksek boyutlu Baker haritaları kullanıldığında elde edilen hiçbir algılanabilir performans yoktur. Daha sonra, şifreleme şemasında difüzyon mekanizması için kaotik haritalar kullanma girişiminde, difüzyon sürecini karışıklık süreci. Bunun için, önce görüntünün ikili gösterimini kullanarak bir 2D görüntünün 3D yapı olarak alternatif bir görünümünü öneriyoruz. yoğunluk değerleri. Bu düzeni gri tonlamalı görüntülerden renkli görüntülere kadar genişletiyor ve renkli görüntü şifrelemedeki muazzam değerini gösteriyoruz. Son olarak, görüntünün rastgele yürüyüşüne dayalı bir Baker haritası öneriyoruz. Burada, rastgele yollar oluşturmak için bir yöntem olarak görüntülerin seyrek ayrıştırılmasını kullanıyoruz. Rastgele yürüyüş tabanlı Baker haritalarını kırmak, yürüyüşün kendisindeki kaotik davranış nedeniyle geleneksel Baker haritalarından daha zor olacaktır. Şifreleme şemalarına yapılan istatistiksel saldırılar, şifrelenmiş görüntünün histogramlarını kullandığından, şifreleme işleminin temel bir gerekliliği, histogramı düzleştirmektir. Normalleştirilmiş histogramın Ortalama Kare Hatasının kullanımını, histogramın düzlüğünün bir ölçüsü olarak sunuyoruz. Ayrıca önerilen şifreleme şemalarını değerlendirmek için diğer standart performans ölçütlerini kullanırız. Yüzde 94.20 doğruluk oranına ulaşıyoruz.
Özet (Çeviri)
The significance of images and their sharing is increasing day by day. Their security is becoming an important issue while transferring over a public network. To protect images from hacker's secret sharing is one of the best technique. The secret sharing is a way to share a secret with n participants and then setup is made for t or more number of participants who must contribute to revealing the secret. Here t ≤ n is known as a threshold which must be achieved for secret reconstruction. The aim of this thesis is to develop a new approach of image processing encryption using machine learning techniques in python So that the human cannot understand the images because it is in encrypted form and can be securely transfer to its destination. We also used the computer generated Holography (CGH) technique to encrypt and decrypt images. We first implement an existing algorithm and verify the claims of the authors. We then investigate higher dimensional Baker maps for image encryption. For this, we first propose a new interpretation for the Baker map in terms of a path function S. We then apply the higher dimensional maps for image encryption and experimentally conclude that 3D Baker map suffices for encryption. That is, there is no perceptible performance gained when using higher dimensional Baker maps. Next, in an attempt to use chaotic maps for the diffusion mechanism in the encryption scheme, we embed the diffusion process into the confusion process. For this, we first propose an alternative view of a 2D image as a 3D structure using the binary representation of the image. intensity values. We extend this scheme from grayscale images to color images and show its immense value in color image encryption. Lastly, we propose a Baker map based on random walk of the image. Here, we employ sparse decomposition of images as a method of generating the random paths. Random walk based Baker maps would be more difficult to break than traditional Baker maps because of the chaotic behavior in the walk itself. Since statistical attacks on encryption schemes use the histograms of the encrypted image, a key requirement of the encryption process is to flatten the histogram. We introduce the use of Mean Squared Error of the normalized histogram as a measure of the flatness of the histogram. We also employ other standard performance metrics to evaluate the proposed encryption schemes. We achieve the accuracy rate of 94.20 percent.