Sigorta dağıtım hizmetlerinde dijitalleşme: Müşteri tercihlerine yönelik bir araştıma
Digitalization in insurance distribution services: A research for customer preferences
- Tez No: 667627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sigorta bilindiği gibi, sigorta talebinde bulunan vatandaşı, ödedikleri pirimler karşılığında, maruz kalabilecekleri risklerden kaynaklanacak zararların telafi edilmesi işidir (Web_1). Bu tanıma göre vatandaşları tehlikelere karşı koruma altına alan sigorta hizmeti ve sigortacılık kavramı ortaya çıkmakta ve önem kazanmakta, dolayısıyla sigortacılık sektörü de ön plana çıkmaktadır. Sigortacılık sektörü, bireysel veya toplumsal alanda olabilecek zararların, ödenen tazminatlarla telafi edilmesine dayalı bir sektör olması nedeniyle ekonomik krizlerin etkisini hafifletici bir etkiye sahiptir. Birçok gelişmiş ülkede sigorta şirketleri, atıl fonların sağlanmasında, yatırım finansmanında, işletmelerin kurulmasında büyük paya sahiptir ve bunu sahip oldukları fon oluşturma özelliği ile gerçekleştirebilmektedir. Ekonomideki önemine ek olarak, gelişen teknoloji ve analiz yöntemleri sayesinde sigorta sektöründeki şirketler ve dağıtım kanalı temsilcileri, karar alma süreçlerini daha hızlı ve isabetli hale getiren teknolojiyi kullanmada ve hizmet kalitelerini artırarak ürünlerini çeşitlendirmede diğer sektörlere öncülük etmeye başlamıştır. Sigorta dağıtım kanalında yer alan sektör temsilcileri dijital teknolojiyi kullanarak pazarlama stratejilerini daha kolay ve iyi biçimde geliştirebilmekte ve sundukları hizmetlere yönelik daha profesyonel kararlar alabilmektedir. Bu çalışmada; ülke ekonomisinde önem arz eden sigorta ve sigortacılık sektörünün kavramsal açıklaması ile gelişimine değinilerek sigortacılık sektörü ve sigorta dağıtım kanallarının dijitalleşmesinin müşteri tercihlerine etkisine dair bir araştırma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
As it is known, insurance is the job of compensating the damages arising from the risks that the citizen requesting insurance, in return for the premiums they pay (Web_1). According to this definition, the concept of insurance service and insurance, which protects citizens against dangers, arises and becomes important, so the insurance sector also comes to the fore. The insurance sector has a mitigating effect of economic crises, as it is a sector based on compensating damages that may occur in the individual or social sphere through compensations paid. In many developed countries, insurance companies have a large share in providing idle funds, investment financing, and establishing businesses, and they can do this with their fundraising feature. In addition to its importance in the economy, companies and distribution channel representatives in the insurance sector have started to lead other sectors in using technology that makes decision-making processes faster and more accurate and diversifying their products by improving service quality. Sector representatives in the insurance distribution channel are able to develop their marketing strategies more easily and better using digital technology and make more professional decisions regarding the services they offer. In this study, a research was conducted on the effect of digitization of the insurance sector and insurance distribution channels on customer preferences by addressing the conceptual explanation and development of the insurance and insurance sector, which is important in the country's economy.