Türk İş Hukuku'nda işveren vekili kavramı ve işveren vekilinin sorumluluğu
The concept of employer representative in Turkish Labor Law and the responsibility of the employer's representative
- Tez No: 667683
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Günümüzde teknolojinin süratli gelişimi işletmeler ve işyerlerinin öngörülemez biçimde büyümesini beraberinde getirmiş; yönetimsel güçlükler işverenleri kendilerine yardımcı olacak uzman işçiler istihdam etmeye yönlendirmiştir. İş Hukuku disiplininde işveren vekili olarak adlandırılan uzman işçiler, işveren adına işyeri/işletmeyi sevk ve idare görevi üstlenirler. Ekseriyetle işveren ile aralarındaki hukuki ilişki iş sözleşmesine dayanan işveren vekilleri, aynı zamanda işçi vasfını taşırlar. Öte yandan işi bizzat yapan değil; fakat emir ve direktiflerle yönlendiren kişi olmaları onları standart işçilerden ayrıştırmaktadır.“Türk İş Hukuku'nda İşveren Vekili Kavramı ve İşveren Vekilinin Sorumluluğu”başlıklı yüksek lisans tezi çalışmasında, Türk İş Hukuku uygulamasında son derece önemli bir rol üstlenen işveren vekilliği kurumu ve işveren vekillerinin sorumlulukları incelenmiştir. Öncelikle işveren vekili kavramı 4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesi, 4. fıkrası tanımında yer alan unsurlarıyla birlikte değerlendirilmiş; devamında İş Hukuku mevzuatındaki diğer yasal düzenlemelerde kavrama ilişkin farklı tanımlar ve işveren vekillerinin sorumlulukları kısaca açıklanmıştır. İş Kanunu m.18/son hükmü ile iş güvencesinden yararlanacak işveren vekillerine sınırlama getirilmiştir. İş güvencesi mekanizması işçileri feshe karşı korumayı amaçlayan çalışma hayatının en çok öneme sahip konularından birisidir; bu sebeple tezimizin ikinci bölümünde, iş sözleşmesine bağlı çalışan işveren vekillerinin güvenceden yararlanma koşulları ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Son olarak, İş Kanunu m.2/1, c.1 ile m.2/4 hükümlerinden yola çıkarak, işveren vekillerinin sorumlulukları hukuki ve cezai boyutlarıyla ele alınmış; ayrıca İş Kanunu ile diğer yasal mevzuatta işveren vekilleri hakkında öngörülen idari yükümlülükler ve bunlara riayet edilmemesi halinde uygulanacak yaptırımlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rapid rise of technology has brought about the unpredictable growth of enterprises and workplaces; and administrative difficulties have led employers to employ expert workers to help them. Specialized employees which called“employer's representative”, in the dicipline of Turkish Labor Law, take on task of directing and managing enterprises and workplaces on behalf of the employer. Legal relationship between employer's representative, who also holds the title of employee, and the employer generally based on a labour contract. Furthermore, the fact that they are not direct performers of the work, but manages it with orders and directives, sets them apart from other employees. In the study of this masters' thesis entitled“Türk İş Hukuku'nda İşveren Vekili Kavramı ve İşveren Vekilinin Sorumluluğu”, liabilities of employer's representative institution and employer's representatives, which have a highly important role in the implementation of Turkish Labor Law, have been examined. Initially, notion of employer's representative has been assessed together with the elements in the Section 2 of the Labor Act No.4857, Article 4; then, different definitions of employer's representative and responsibilities of employer's respresentatives in other legal regulations in Labor Law legislation are briefly explained. With the 18th Article of the Labor Act, a restriction has been imposed on employer's representatives which will benefit from job security. The job security system, which is one of the very important issues of the Labor Law, aims to protect employees against termination; therefore, in the second section of this study conditions of employer's representatives working with a labour contract to benefit from job security were explained in details. In conclusion, on the basis of the Article 2, Paragraphs 1 And 4 of the Labor Act, civil and criminal aspects of responsibilities of employer's representative are discussed; then administrative obligations stipulated in the Labor Law and other legal regulations related to employer's representatives and the sanctions to be applied if they are not abode by were mentioned.