Türk iş hukukunda işveren vekili kavramı ve işveren vekilinin sorumluluğu
The concept of employer's proxy in Turkish labor law and the responsibility of the employer's proxy
  1. Tez No: 853121
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİYAMİ ALP LİMONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir işyerinde en üst düzeyde emir ve talimat verme yetkisi iş sözleşmesinin taraflarından işverene aittir. Ancak gelişen ve küreselleşen dünyamızda, işletmeler de değişime uğramış, işletmenin devamlılığı, sürekliliği ve verimliliği için birçok alanda faaliyet gösterme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. İşverenin emir ve talimat verme yetkisini devrettiği kişiler işveren vekilleridir. İşveren vekili kavramı çalışmamızın temelini oluşturan kavramdır. İşveren vekili kavramını ortaya koyabilmek için öncelikle işveren kavramı çeşitli kanunlardaki tanımı ile ele alınmıştır. İşveren vekilinin farklı kanunlardaki tanımı ve ilgili kanunların ana konusunu oluşturan müesseslerde işveren vekilinin durumu ve farklılığı karşılaştırma yapılmak suretiyle somut örneklerle açıklanmıştır. Bu kapsamda işveren vekilinin işçi alacakları yönünden hakları incelenmiş, işveren ile işveren vekili arasında iş akdi olması halinde herhangi bir farklılık arzetmeksizin yasal konullarının oluşması halinde işveren vekili diğer işçiler gibi işçilik haklarına hak kazanacaktır. İş güvencesi yönünden hakları incelenirken; öncelikle iş güvencesi kavramı ayrıntılı açıklanmış ve iş güvencesi dışında bırakılan bir kısım işveren vekillerinin kim olduğu, hangi koşullarda iş güvencesinin kapsamında olduğu, somut örnekler ortaya konularak bu düzenlemenin temelindeki saik temellendirilerek açıklanmıştır. Sendikal hakları yönünden işveren vekili olduğuna dair tanım gereğince ilgili kanuna göre işveren vekili olan kişinin işveren kabul edileceği, işçinin haklarına sahip olamayacağı ortaya konmuştur. İşverenin hukuki sorumluluğu, idari sorumluluğu, iki başlıkta incelenmiştir. İşveren vekilinin iş kazasından doğan cezai sorumluluğu ve işveren vekilinin iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçu bakımından cezai sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The authority to give orders and instructions at the highest level in a workplace belongs to the employer from the parties to the employment contract. However, in our developing and globalizing world, enterprises have also undergone changes, and the necessity of operating in many areas has emerged for the continuity, continuity and efficiency of the enterprise. The persons to whom the employer transfers the authority to issue orders and instructions are the employer's deputies. The concept of employer proxy is the concept that forms the basis of our work. In order to be able to put forward the concept of employer attorney, first of all, the concept of employer has been dealt with by its definition in various laws. The definition of the employer's proxy in different laws and the status and difference of the employer's proxy in the institutions that constitute the main subject of the relevant laws are explained with concrete examples by comparison. In this context, the rights of the employer's representative in terms of employee receivables have been examined, and in the event of an employment contract between the employer and the employer's representative, the employer's representative will be entitled to labor rights like other employees, without any differences, in the event of legal Decrees. While examining the rights in terms of job security; firstly, the concept of job security has been explained in detail and who are some employer representatives who are excluded from job security, under what conditions they are covered by job security, concrete examples have been set out and explained based on the motive underlying this regulation. According to the definition of being an employer's representative in terms of trade union rights, it has been revealed that a person who is an employer's representative will be considered an employer according to the relevant law, and may not have the rights of an employee. The legal responsibility and administrative responsibility of the employer are examined in two headings. The criminal liability of the employer's representative arising from an occupational accident and the criminal liability of the employer's representative for the crime of violation of the freedom of work and work were examined.