Toplumsal makyaj olarak adalet: Güney Afrika'da Gruplar arası Temas Kuramı bağlamında hakikat, uzlaşma ve geçiş adaleti
Justice as Social Makeup: Truth, Reconciliation and Transitional Justice in the Context of Intergroup Contact Theory in South Africa
  1. Tez No: 667710
  2. Yazar: DAMLA ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bir ülke içerisinde ırksal gruplar arasındaki ilişkiler genellikle çatışmalıdır. Çoklu gruplar ve sosyal sınıfların yasalarla kurumsallaştırılarak sosyal temasın sıfırlandığı Güney Afrika'da gruplar arası ilişkiler çok daha karmaşık ve ihtilaflıdır. Aparthayd sonrası demokrasiye geçiş aşamasında, gruplar arası ilişkileri düzenlemek amacıyla Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu kurulmuştur. Komisyon hem mağdurları hem de failleri dinleyerek taraflar arası uzlaşmayı sağlamak ve tüm Güney Afrikalıları bir araya getirerek“ortak bir tarih”yaratmak umudu taşımıştır. Komisyon bu amaç doğrultusunda birçok ayrıntı ve suçu ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışması, Komisyon aracılığıyla Güney Afrika toplumunun kötü geçmişiyle nasıl başa çıktığını incelemiştir. Komisyon'un hakikati arama sürecinin toplum üzerinde etkilerini araştırırken, Komisyon'un uzlaşmadaki başarısızlığına dair eleştirileri de ortaya koymaktadır. Bu çalışma ayrıca, Güney Afrika'daki aparthayd öncesi, aparthayd ve aparthayd sonrası dönemi incelemekte ve aparthayd döneminden demokrasiye geçişte, geçiş adaleti ve uzlaşmanın Güney Afrika'da nasıl işlediğini ve geliştiğini anlamak için Gruplar Arası Temas Kuramı'nın teorik çerçevesini kullanmaktadır. Çalışma üç ana dönem hakkında aydınlatıcı bir genel bakış sunarak, Güney Afrika'da yaygın olan ırksal eşitsizlikleri ortaya çıkarmak için eğitim ve mevzuat örneklerini incelemektedir. Gruplar Arası Temas Kuramı, Güney Afrika'daki ırkçılığı sorgulamak için bir araç olarak kullanılmıştır. Thomas Pettigrew, Güney Afrika'da yüzyıllarca süren ayrımcılıktan sonra gruplar arası temasın tarafları bir araya getirmesi bağlamında önemli olduğunu vurgulamakta olup ayrımcılığın ortadan kalkması için etkili bir sosyal temas açıkça gereklidir. Bu çalışma, Güney Afrika'nın aparthayd sonrası dönemde aparthaydın topluma tezahürünün ince doğasını ortaya çıkarmak için de Gruplar Arası Temas Kuramı'nın farklı ilkelerinden yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Relations between racial groups within a country are often in conflict. In South Africa, where social contact is minimized by legally institutionalizing multiple groups and social classes, intergroup relations are much more complex and controversial. The Truth and Reconciliation Commission was established during the period of transition to democracy after apartheid, to regulate intergroup relations in South Africa. The Commission hoped to reach reconcialition between the parties by listening to both victims and perpetrators and to create a“common history”by bringing all South Africans together. For this purpose, The Commission has revealed many details and crimes. This study examines how South African society has coped with hard experiences, through the Commision. While this study investigates the effects of the Commission's search for truth on society, it also reveals the criticisms of the Commission's failure to reconcile. This study also examines the pre-apartheid, apartheid and post-apartheid periods and uses the theoretical framework of Intergroup Contact Theory to understand how transitional justice and reconciliation has worked and has been developed in South Africa during transition from apartheid to democracy. Providing an insightful overview of the three main periods, the study examines cases of education and legislation to reveal the racial inequalities prevalent in South Africa, Intergroup Contact Theory has been used as a tool to examine racism in South Africa. Thomas Pettigrew emphasizes that after centuries of discrimination in South Africa, intergroup contact is important in terms of bringing the parties together. Effective social contact is clearly necessary for eradication of discrimination. This study draws on different principles of Intergroup Contact Theory in order to reveal the subtle nature of the manifestation of apartheid to the society in the post-apartheid period of South Africa.