Alienation and fiction in the New Zealand postcolonial novel: Towards Another Summer by Janet Frame and the Silicon Tongue by Beryl Fletcher from a posthumanist perspective, and Mister Pip by Lloyd Jones with posthumanist elements
Sömürgecilik sonrası Yeni Zelanda romanında yabancılaşma ve kurgu: Janet Frame'in Towards Another Summer ve Beryl Fletcher'ın The Silicon Tongue romanlarının posthümanist açıdan yorumu ve Lloyd Jones'un Mister Pip romanında posthümanist unsurlar
- Tez No: 667761
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EGE UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Çoğunlukla 2. Dünya Savaşı sonrası eski sömürge ülkelerinin ekonomik ve toplumsal yapısını aktaran sömürgeciliksonrası yazın, aynı zamanda sömürgecilik ve bağımsızlık kazanma (decolonisation) dönemlerinde sömürgeciliğe maruz kalan bireylerin ötekileştirilmelerini, arada-kalmışlıklarını ve yabancılaşmalarını ele alır. Bu çalışmada eski yerleşimci sömürge ülkelerinden Yeni Zelandalı Janet Frame, Beryl Fletcher ve Lloyd Jones'un Towards Another Summer, The Silicon Tongue ve Mister Pip romanları ele alınmıştır. Karakterlerindeki yabancılaşma duygusunu öteki/Öteki'nin varlığı ile ilişkilendiren yazarlar, iç ve dış göç durumlarında karşılaşılan öteki/Öteki'nin kimlik ediniminde etkin rol oynadığını öne sürmektedirler. İç/dış göç durumlarında karşılaşılan öteki/Öteki, kişinin kendisini tanımasına, kimlik edinimine ve kendisini ifade etmesine vesile olur. Aynı zamanda sömürgeciliksonrası bireyin ulusal kültürünü benimsemesinde de bir araçtır. Romanlarda ayrıca yabancılaştırma tekniğinin de kullanıldığı görülmektedir. Yabancılaştırma tekniği, sömürgeciliksonrası ve posthümanist kuram ile kurgu, romanlardaki olaylara ve kişilere farklı gözle bakıp karakterlerin sömürgecilik durumu ve savaş gibi olayların altta yatan sebeplerini anlamalarına ve yeni bakış açılarıyla kendilerine kimlik edinimlerinde ve kendilerini ifade etmelerinde yardımcı olmaları bağlamında ortaktırlar. Her üç romanda da kurgu, edebiyat olarak yer alırken ikinci romanda siberuzay olarak da sunulmaktadır. Bu çalışma temelde sömürgeciliksonrası romanlarda öteki/Öteki'nin yabancılaşmaya etkisi ve yabancılaşma-kurgu ilişkisini posthümanist temsillerle ele almaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, sadece sömürülen değil, sömürgeciliğe maruz kalan her bireyin yabancılaşma duygusunu taşıyabildiğini ortaya koymaktır. Bunu ortaya koyarken, bu çalışma aynı zamanda kurgunun, ister edebiyat olsun ister siberuzay, yabancılaşma duygusu üzerindeki etkisini, yabancılaşma duygusu ile ilgili çeşitli işlevlerini, yabancılaşma ve kurgunun ilişkisi ile kurgu ve posthümanizmanın benzer işlevlerini gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Postcolonial literature reflecting mostly the economic and social structures of former colonized countries decolonized after World War II also addresses otherization/in-betweenness/alienation of people suffering from colonialism during the colonial and decolonization periods. In this study, Towards Another Summer, by Janet Frame, The Silicon Tongue, by Beryl Fletcher, and Mister Pip, by Lloyd Jones, writers from New Zealand, a former settler colonized country, are analysed. The writers, relating the characters' alienation to the existence of the other/Other encountered in an integral/external migration/emigration/immigration, suggest that the other/Other plays a crucial role in self-identification. Also, the other/Other enables the postcolonial individual to adopt his/her national culture. The defamiliarization technique is also used in the novels. The technique is in common with the postcolonial and posthumanist theories and fiction as all look at events and people differently, and all help characters understand the underlying reasons of conditions and events like colonialism and wars and have an identity and express themselves in different manners. In the novels, fiction appears as literature whereas in the second one it also appears as cyberspace. This study delineates the other/Other's effects on alienation and the alienation-fiction relationship in postcolonial novels with posthumanist representations. Therefore, the aim of this study is to depict that alienation is felt not only by the colonized but also by people exposed to colonialism. Besides, this study aims at delineating the effects of fiction, literature/cyberspace, on alienation, the functions of fiction considering alienation, the alienation-fiction relationship, and the similar functions of fiction and posthumanism.