Sosyal bilgiler öğretiminde NLP kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of NLP use in social studies teaching on students' academic achievements
- Tez No: 667802
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN AYDINÖZÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Günümüzün yaşam şartlarının hızlı gelişimi eğitime de yansımaktadır. Bu yüzden öğrencilerin kendilerini geliştirme ve eğitim öğretim alanında da bu hızlı değişime ayak uydurma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple her bir öğreticinin, öğretme yöntemine son zamanlarda eğitim sistemine dâhil edilmeye başlanan“Nöro- Lengüistik Programlama”tekniklerin kullanılmasında kuramsal öğretim yerine pratik deneyimlerinden yararlanabilmesi gündeme gelmektedir. Bu bakımdan NLP yönteminin öğretmen ve öğrenci eğitimi açısından önemi ön plana çıkmaktadır. Bu araştırma, 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı kapsamında NLP yöntemi ile ilgili gerçekleştirilen ilk çalışma özeliği taşımaktadır. Bu bakımdan sınırlı olan literatürün gelişmesi, çalışma alanına farklı bir bakış açısının getirilmesi ve NLP yönteminin Sosyal bilgiler dersi ile ilişkilendirmesi kapsamında bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretiminde NLP kullanımının ortaokul 7. sınıf öğrencilerin akademik başarılarına etkisini tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Kastamonu il merkezinde bulunan ortaokul 7. sınıfta öğrenim gören 33 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada, nicel ve nitel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemden (mixed method) yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel araştırma sürecinde;“İletişim ve İnsan İlişkileri”ünitesinde NLP etkinlikleri kullanımının öğrencilerin akademik başarılarını belirlemeye yönelik olarak geliştirilen“Başarı Testi”ile araştırmanın nitel araştırma sürecinde; öğrencilerin sosyal bilgiler dersinde, NLP etkinliklerinin kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla“Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; nicel verilerde SPSS 22.0 paket programı kullanılarak Shapiro-Wilk testi, ilişkili t-testi yapılmıştır; nitel verilerde içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, sosyal bilgiler dersinde yapılan NLP etkinliklerinin uygulamaları ile işlenmiş öğrencilerinin akademik başarısını geliştirmede etkili olmaktadır. NLP etkinlikleri öğrencilerin sosyal hayatına olumlu yönde etkilemiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara bağlı olarak okullarda NLP çalışmalarının yapılması için fiziksel şartların iyileştirilmesine, sosyal bilgiler ders kitaplarında NLP yöntemine yönelik konulara yer verilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid development of today's living conditions is also reflected in education. Therefore, the students have to develop themselves and keep up with this rapid change in the field of education and training. For this reason, it comes to the fore that each teacher can benefit from practical experience instead of theoretical teaching in the use of“Neuro-Linguistic Programming”techniques, which have recently been included in the teaching method. In this respect, the importance of the NLP method for teachers and students education comes to the fore. This research is the first study conducted on the NLP method within the scope of the 2018 Social Studies Curriculum. The purpose of this study is to determine the effect of NLP use in social studies teaching on the academic achievement of 7th grade students, within the scope of the development of the limited literature, bringing a different perspective to the field of study, and associating the NLP method with the Social Studies course. The study group of the research consists of 33 students studying in the 7th grade of the secondary school in the city center of Kastamonu in the 2017-2018 academic year. In this study, the mixed method, in which quantitative and qualitative research designs are used together, was used. In the qualitative research process of the research with the“Achievement Test”developed to determine the academic success of students in the use of NLP activities in the unit of“Communication and Human Relations”;“Structured Interview Form”was used to determine students' views on the use of NLP activities in social studies lesson. In the analysis of the data obtained Shapiro-Wilk test and associated t-test were performed using SPSS 22.0 package program for quantitative data and qualitative data was analyzed by content analysis. According to the findings obtained from the research, the applications of NLP activities in social studies course are effective in improving the academic success of students. NLP activities positively affected the social life of the students. Based on the findings obtained at the end of the research, suggestions were made to improve the physical conditions for NLP studies in schools, and to include issues regarding the NLP method in social studies textbooks.