Tekstil endüstrisi atık sularının Fenton prosesleri ile arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of treatability of textile industry wastewater by Fenton processes
- Tez No: 667827
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tekstil endüstrisi, dünyadaki en büyük su tüketicilerindendir. Aynı zamanda da kimyasal veya biyolojik arıtım için kolayca uygun olmayan, yüksek miktarlarda organik bileşikler içeren, en büyük atık su üreticilerinden biridir. Tekstil endüstrisi atık suyu; orta düzey organik madde seviyelerine yol açan artık boyalar, yüksek konsantrasyonlarda tuzlar, deterjanlar ve sabunlar, yağlar, sülfür ve sodalarla ilişkili koyu bir lila renk sunar. Bu çalışma kapsamında tekstil endüstrisi atık suyunun karakteristik özellikleri ve bir ileri oksidasyon prosesi olan Fenton prosesi ile arıtılabilirlik çalışmaları araştırılmıştır. Homojen ve heterojen Fenton prosesleri ile renk giderim verimini artırmak amacıyla, Fe+2 (demir (II)) konsantrasyonu, H2O2 (hidrojen peroksit) konsantrasyonu, çalışma sıcaklığı, çalışma süresi, karıştırma hızı ve pH parametrelerinin optimum değerleri incelenmiş, optimizasyon çalışmaları sonucunda Fenton prosesi ile renk giderimi verimi %98'in üzerine çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The textile industry is one of the largest water consumers in the world. It is also one of the largest producers of wastewater, containing large amounts of organic compounds that are not readily suitable for chemical or biological treatment. Textile industry waste water; It presents a deep lilac color associated with residual dyes, high concentrations of salts, detergents and soaps, oils, sulfur and soda leading to moderate levels of organic matter. In this study the characteristics and textile industry effluent with an Advanced Oxidation Process with Fenton process treatability studies were investigated. In order to increase the color removal efficiency with homogeneous and heterogeneous Fenton processes, the optimum values of Fe+2 (iron (II)) concentration, H2O2 (hydrogen peroxide) concentration, working temperature, working time, mixing speed and pH parameters were examined. As a result of the optimization studies, the color removal efficiency has increased over 98% with the Fenton process.