Tuğlukşahlar Devleti
Tughluqshah's State
  1. Tez No: 667839
  2. Yazar: METİN BİLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu çalışmada, Karavna Türklerinden olan Tuğlukların Gazi Melik önderliğinde Hindistan'da kurdukları Tuğlukşahlar Devleti ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kurucu Sultan Gazi Melik'in Giyâseddin unvanıyla tahta çıkışı evvelinden başlanarak devletin yıkılışına dek geçen süre kronolojik şekilde sunulmuştur. İkinci bölümünde Tuğlukşahların hâkimiyet anlayışı, hükümdarlık alametleri, saray teşkilatı ve hayatı ele alınarak ayrıntılı bir şekilde bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde adli, idari ve askeri teşkilatlarla birlikte devletin ekonomik yapısı ve sosyal devlet anlayışı gibi konular ele alınmıştır. Son bölümde de Tuğlukşahlar Devleti'nin mimarisi dini ve sivil diye iki başlıkta incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde de devletin siyasi oluşumundan mimarisine kadar tüm yönleri ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Tughluqshahs State established in India under the leadership of Gazi Melik by Tughluqs, one of the Karavna Turks, was discussed. The study was presented in four main sections. In the first part of the study, the period from the establishment of the state by Gazi Melik with the name of Gıyasseddin to the collapse of the state was presented chronologically. In the second part of the study, detailed information about the reign of Tughluqshahs State, palace administrative structure and palace life was given. In the third part of the study, detailed information was given about the judicial, administrative and military organizations of the state, the economic structure of the state and the understanding of the social state. In the last part of the study, the architectural structure of Tughluqshahs State is examined under two titles: Religious buildings and civil buildings. In the conclusion part of the study, all aspects of the state from the political formation to the architecture are evaluated.