Yerel giysi ve aksesuarlarının çağdaş giysi tasarımına etkisi üzerine bir örnek: Sivas yöresi
An example of the impact of local clothes and accessories on contemporary clothing design: Sivas province
- Tez No: 667972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Küreselleşme teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ulusal sınırların ortadan kalkmasıyla dünyanın küçülerek küresel bir köye dönüşmesidir. Küreselleşme kavramı ekonomi, kültür, sanat, teknoloji, moda gibi birçok alanları da etkilemektedir. Küreselleşmeyle birlikte, yeni gelişen mobil ağlar uzak mesafelerin birbirilerine yakınlaştırmasıyla, dünyanın bir yerinde moda olan giysilerin sosyal medya aracılığıyla tüm dünyadaki insanlar tarafından görülme imkanı sunmaktadır. Küreselleşmenin hayatımızda olumlu etkileri olduğu kadar, olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Yerellik bireylerin kendi kültürlerine ait olan örfleri, inançları, dansları müzikleri, yerel sanatları, giyim tarzları gibi onu diğer toplumlardan ayıran özelliklerin tamamıdır. İnsanların geleneksel giysileri her zaman kendi kültürlerini bir yansıması olmuştur. Bireyler duygularını, düşüncelerini ve toplumlardaki konumlarını geleneksel giysilerle ifade etmişlerdir. Giyim biçimleri insanların sembolik anlatım dili olup, geleneksel giysilerin oluşmasında örfler, adetler, semboller, müzik, inançlar ve sanat gibi unsurların etkili olduğu görülmektedir. Dünyada birçok kültürün kendisine özgü geleneksel giysisi vardır. Bu giysileri birçok tasarımcıya ilham kaynağı olmuş, tasarımlarında kullanmıştır. Türkiye'de Anadolu bulunan geleneksel giysiler, çok zengin bir giyim kuşam kültürene sahip olup, çağdaş moda tasarımcıları tarafından esin kaynağı alınarak tasarımlarına yansıttıkları görülmektedir. Bu araştırmada Sivas ilinin geleneksel kadın giysilerinin kaynak araştırılması, giysileri giyen kadınlarla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak ve fotoğraf çekimleri yapılarak, insanlara bu giysileri tanıtmak amaçlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde Çağdaş giysi modasına küreselleşmenin etkileri, üçüncü bölümünde Yerel kültür ve giysi kavramı, dördüncü bölümde Yerel kültürlerin giysi modasına etkisi ve geleneksellik, beşinci bölümde Sivas ilinin geleneksel kadın giysileri ve aksesuarları tanıtılmaktadır. Son bölümde Sivas ili yöresel kıyafetleri çağdaş giysi örnekleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is the shrinkage of the world into a global village with the development of technology and the disappearance of national borders. The concept of globalization affects many fields such as economy, culture, art, technology, and fashion. With globalization, newly developing mobile networks bring closer to each other over long distances, allowing people around the world to see fashionable clothes through social media. Globalization has both positive effects and negative effects on our lives. The locality is all of the features that distinguish individuals from other societies such as the customs, beliefs, dances, music, local arts, and dressing styles of their own culture. People have always been a reflection of their culture in their traditional clothes. People have expressed their feelings, thoughts, and position in societies with traditional clothing. Clothing styles have become symbolic expressions of people. It is seen that elements such as customs, customs, symbols, music, beliefs, and art are effective in the formation of traditional clothing. Many cultures in the world have their traditional clothing. It is seen that these clothes are used in their designs as a source of inspiration to many designers. Anatolian traditional clothes in Turkey has a rich culture .People color and shape their feelings and thoughts together with these clothes. It can be seen that traditional clothes that exist in Anatolia affect world fashion, inspire many designers and use them in their designs. In this study, it was aimed to introduce these traditional clothes to people by researching the sources of traditional women's clothes of Sivas province, which is located in the Central Anatolia Region, by interviewing people and taking photos. In the second part of the thesis, the effects of globalization on contemporary clothing fashion, in the third part the concept of local culture and clothing, in the fourth part, the effect of local cultures on clothing fashion and traditionalism, in the fifth part, the traditional clothes and accessories of the province of Sivas are introduced. In the last section, local clothes of Sivas province and contemporary clothing samples have been described.