Larenks'in Glottik T1 vakalarında Fall-Off sahalardaki Doz dağılımının İncelenmesi
Investigation of Dose Distribution in the Fall-Off Fields in Glottic T1 Cases of the Larynx
- Tez No: 668026
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Larenksin glottik karsinomalarında başarısızlık nedenlerinin başında tümörün hacmine göre yetersiz doz verilmesi ve tümörü yeterince kapsamayan ışınlama teknikleri olduğu bildirilmiştir. Verilmesi gereken doz tümörün büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Yüzeyel lezyonlar için 60Gy, Exofitik lezyonlar için 65Gy, büyük hacimli lezyonlar için 70Gy olması gerektiğinden, Eğer ışınlama tekniği nedeni ile 10Gy den fazla bir doz noksanlığı meydana geliyorsa tümörün kontrolü oldukça zorlaşır. Bu nedenle ortaya çıkan başarısızları ortadan kaldırarak, yeterli dozun gereken yere verilmesi için yaptığım bu çalışmada larenks ışınlamalarının kesinlikle önden taşacak (fall- off) şekilde ışınlanmalarının gerektiğini ortaya koydum. Bilindiği gibi larenksin erken evre glottik karsinomalarında eğer tümör yeterli şekilde ışınlanabiliyorsa kür oranı %90lara kadar çıkabilmektedir. Radyoterapi ile bu derece iyi tedavi edilebilen bu lezyonların ışınlamalarında yeterince özen gösterildiğinde oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that the main causes of failure in laryngeal glottic carcinomas are insufficient doses according to the volume of the tumor and irradiation techniques that do not adequately cover the tumor. The dose to be given varies according to the size of the tumor. Doses should be 60Gy for superficial lesions, 65Gy for Exophytic lesions, and 70Gy for large volume lesions, if a dose deficiency of more than 10Gy occurs due to the irradiation technique, it becomes very difficult to control the tumor. For this reason, in this study I carried out in order to eliminate the failures that occurred and to deliver the sufficient dose to the required place, I revealed that laryngeal irradiations should definitely be irradiated in a fall-off manner. As it is known, if the tumor can be adequately irradiated in early stage glottic carcinomas of the larynx, the cure rate can reach up to 90%. When enough care is taken in the irradiation of these lesions, which can be treated so well with radiotherapy, very satisfactory results can be obtained