Duygusal emek ve iş tatmini arasındaki ilişki: Beyoğlu Belediyesi örneği
Relationship between emotional labor and job satisfaction: Example of Beyoglu Municipality
- Tez No: 668027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İş tatmini insan kaynağını kaybetmenin örgütler açısından istenmeyen sonuçlara yol açtığı günümüz örgütleri açısından süreklilikleri için ayrı bir önem taşıyan kavram olarak nitelendirilmektedir. Bu kavram, işgörenlerin örgütleri tarafından emeklerinin karşılığında beklentilerinin ne şekilde karşılanıp karşılanmadığını ifade etmektedir. Bu durum örgütler açısından işgörenlerinin sektördeki diğer örgütlere gitmemesi açısından ciddi bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Duygu varoluş biçimi ve özellikleri bakımından elle tutulan, gözle görülen somut bir şey değildir. Ancak duygular günümüz şartlarında çalışma ortamının neredeyse somut belirleyicilerinden biri haline gelmiş ve maddi olarak ifade edilebilen bir değere sahip olmuştur. Bilhassa son senelerde, hizmet sektörünün hızlı bir şekilde genişlemesiyle duygusal emek pek çok hizmet alanının ve içinde öğretmenliği de içeren birçok meslek sektörünün yok sayılamaz ve genelleşmiş bir parçası halini almıştır. Bu çalışmada kamu sektöründeki duygusal emek ve iş tatmini arasındaki ilişki İstanbul ili Beyoğlu ilçesi özelinde araştırılmıştır. Araştırmanın sonunda yapılan analize göre duygusal emek ile iş tatmini arasında anlamlı düzeyde bir bağ olduğu ve bu durumun bireylerin çalışmalarını direkt olarak etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is characterized as a concept that has a separate importance for their continuity from the point of view of today's organizations, where losing human resources leads to undesirable consequences for organizations. This concept refers to how employees expectations are met by their organizations in exchange for their labor. This creates a serious competitive environment for organizations in terms of their employees not going to other organizations in the sector. Emotion is not a tangible thing that is hand-held and visible in terms of its form and characteristics. But emotions have become one of the almost tangible determinants of the working environment in today's conditions and have a value that can be expressed materially. Especially in recent years, with the rapid expansion of the service sector, emotional labor has become an incontrovertible and generalized part of many service areas and many professional sectors, including teaching. In this study, the relationship between emotional labor and job satisfaction in the public sector was investigated in Beyoğlu district of Istanbul. According to the analysis conducted at the end of the study, there was a significant link between emotional labor and job satisfaction, and this directly affected the work of individuals.