Modelling the impacts of climate change on water supply and demand balance of Büyük Menderes basin
Büyük Menderes havzası su arz talep dengesine iklim değişikliği etkilerinin modellenmesi
  1. Tez No: 668033
  2. Yazar: ZÜLKÜF İBRAHİM ERKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İklim değişikliğinin etkileri ve sulanan alanların genişlemesi nedeniyle artan tarımsal su ihtiyacı yüzünden Büyük Menderes Havzası'nda (BMH) su talebi artmaktadır. Ayrıca, düşük verimli sulama sistemlerinin kullanılmaya devam etmesi de BMH'deki su arz ve talep ve arz dengesini daha da bozmaktadır. Bu nedenle, iklim değişikliği etkileri altında olan BMH'de sürdürülebilir su yönetimi sağlamak için geliştirilmiş su yönetimi uygulamaları çok önemlidir. Bu çalışmada, Entegre Su Kaynakları Yönetimi (IWRM) aracı olarak Su Değerlendirme ve Planlama Sistemleri (WEAP) modelleme programı, iklim değişikliği ve tarımsal değişikliklerin (yani sulama sistemi değişiklikleri, sulanan arazi genişlemesi) 21. yüzyıl sonuna dek havzanın su arz ve talep dengesi üzerindeki etkilerini modellemek için kullanılmıştır. Model, farklı tarımsal yönetim metotları ve iklim değişikliği senaryolarına sahiptir. İklim değişikliği senaryoları, CNRM-CM5.1 ve MPI-ESM-MR küresel dolaşım modellerinin (GCM'ler) çıktılarına dayanmaktadır. Tarımsal yönetim senaryoları ise sulama sistemlerindeki ve sulanan arazi alanındaki değişikliklerin etkilerini araştırmaktadır. CNRM-CM5.1'e göre, BMH'de 2019 ve 2100 yılları arası dönem için simüle edilen tüm senaryolarda karşılanmamış tarımsal su talebinin arttığı gözlemlenmektedir. Bununla birlikte, MPI-ESM-MR sonuçlarına göre, toplam karşılanmamış tarımsal su talebinin CNRM'ye kıyasla önemli ölçüde daha düşük olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca, iklim değişikliğinin rezervuar depolama hacimleri üzerindeki bölgesel farklılıkları da kritiktir. CNRM-CM5.1 sonuçlarına göre, Aydın'daki rezervuarlar tarihsel ortalamalarına göre daha düşük depolama hacim oranları gösterirken, Denizli'deki rezervuarlar artan depolama hacmi oranlarını göstermektedir. MPI-ESM-MR sonuçlarına göre, Aydın ve Denizli'de bulunan rezervuarlarda ortalama depolama hacim oranları artmaktadır. Bu çalışma, tatlı su ekosistemleri için bağlantılı modelleme sistemlerinde GCM'lerin rolünü ve bunların doğasında var olan belirsizliklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With impacts of climate change and increasing agricultural water requirement rates due to irrigated land area expansion, freshwater demand in Büyük Menderes Basin (BMB), Turkey increases. Besides, usage of low-efficiency irrigation systems exacerbates the water demand and supply balance in BMB. Hence, enhanced water management practices are crucial to achieve sustainable freshwater management in BMB under climate change. In this study, Water Evaluation and Planning Systems (WEAP) modeling program, as an Integrated Water Resources Management (IWRM) tool, is utilized to model the effects of climate change and agricultural changes (i.e., irrigation system changes, irrigated land expansion) on water demand and supply balance by 2100. The model has different agricultural management and climate change scenarios. The climate change scenarios are based on the outputs of CNRM-CM5.1 and MPI-ESM-MR global circulation models (GCMs), agricultural management scenarios investigate the impacts of changes in irrigation systems and irrigated land area. According to CNRM-CM5.1, unmet agricultural water demand increases under all simulated scenarios in BMB between 2019 and 2100. However, according to results of MPI-ESM-MR, total unmet agricultural water demand is significantly lower compared to that of CNRM-CM5.1. Regional differences of climate change impacts on reservoir storage volumes are also critical. Under CNRM-CM5.1 results, reservoirs in Aydın show declining storage volume rates compared to their average baseline rates and reservoirs in Denizli indicate increasing storage volume rates. Under MPI-ESM-MR results, average storage volume rates increase in reservoirs located in Aydın and Denizli. This study demonstrates the role of GCMs and their inherent uncertainties in coupled modeling systems for freshwater ecosystems.