Simmental ve Esmer İsviçre ırkı sığırlarda Pit-1 geni polimorfizmi ve bazı performans özellikleri ile ilişkisi
The relationships between Pit-1 gene polymorphism and some performans trait in Simmental and Brown Swiss breeds
  1. Tez No: 668032
  2. Yazar: ONUR TOYĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMİŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, Erzurum'da özel işletmelerde yetiştirilen Simental ve Esmer İsviçre sığır ırklarından alınan genomik DNA örneklerden Pit-1 geninin genotipik yapılarının incelenmesi, sığır ırklarına ait genotip ve allel frekanslarının dağılımının belirlenmesi ve tespit edilen genotipler ile bazı performans özellikleri arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada kullanılan Esmer İsviçre ve Simental ırkı sığırlardan elde edilen genomik DNA'lardan, PCR-RFLP yöntemi kullanılarak Pit-1/HinfI gen polimorfizmleri tespit edilmiştir. PCR-RFLP ürünlerinin uygun yoğunlukta Jel elektroforez işlemi yapılarak sonuçlar ultraviyole (UV) cihaz üzerinde bantlar halinde görüntüsü alınarak genotiplerin tespiti yapılmıştır. Araştırmada genotip, allel frekans dağılımları ve hayvan ırklarının Hardy-Weinberg genetik denge testine göre istatistiksel incelemeleri yapılmıştır. Pit-1 genotiplerinin incelenen performans özellikleri arasındaki ilişkileri Genel Linear modele göre SPSS istatistik programından faydalanılarak uygulanmıştır. Sonuç: Simental ve Esmer İsviçre ırklarına ait Pit-1 geni polimorfik yapıları tespit edilmiş olup Pit-1 gen polimorfizmi bakımından her iki ırkın da Hardy-Weinberg genetik denge testine göre dengede olduğu, ırkların Pit-1 genotip ve allel frekanslarının beklenilen değerlerde elde edildiği görülmştür. Pit-1 genotipleri ile performans özellikleri arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak önemsiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the investigation of the genotypic structures of the Pit-1 gene from genomic DNA samples taken from Simental and Brown Swiss cattle breeds raised in private enterprises in Erzurum, It was aimed to determine the distribution of genotype and allele frequencies of bovine breeds and to determine the relationships between the detected genotypes and some performance characteristics. Method: Pit-1 / HinfI gene polymorphisms were determined using PCR-RFLP method from genomic DNA obtained from Brown Swiss and Simental breed cattle used in the study. Genotypes were determined by taking images of the PCR-RFLP products in the form of bands on the ultraviolet (UV) device by performing Gel electrophoresis at the appropriate intensity. In the study, statistical analyzes of genotype, allele frequency distributions and animal breeds were performed according to Hardy-Weinberg genetic balance test. The relationships between the performance characteristics of Pit-1 genotypes were applied statistically using the SPSS statistical program according to the General Linear model. Result: The Pit-1 gene polymorphic structures of Simental and Brown Swiss breeds were determined and in terms of Pit-1 gene polymorphism, it was observed that both breeds were in balance according to Hardy-Weinberg genetic balance test, and the Pit-1 genotype and allele frequencies of the breeds were obtained at expected values. In the statistical analyzes, ıt was insignificant in the relationships between performance characteristics and Pit-1 genotypes in Simmental and Brown Swiss.