Alkollü içeceklerde marka sadakatinin restoran tercihi üzerine etkisi: Antalya Kaleiçi örneği
The effect of brand loyalty to alcholic beverage on restaurant preference: The example of Antalya Kaleiçi
- Tez No: 668065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Üretim teknolojilerinin ilerlemesi ile birlikte üreticiler veya işletmeler, ürünlerini pazardaki rakiplerin ürünlerinden farklılaştırmak için markaları kullanmaktadırlar. Güçlü bir markanın en önemli özelliği, kendi ürün kategorisinde sadık müşteri kitlesi yaratmaktır. Marka sadakati markanın en önemli değer ifadesidir. Sadık marka müşterileri mevcut markalarına karşı içten bağlılık gösterirler. Aynı zamanda markalarını pazardaki rakip markalarla kıyasladığında, kendi markalarına daha yüksek fiyat ödeyerek satın alma eğilimi ve başka kişilere de tavsiye etme eğilimi gösterirler. Müşterilerin markalara karşı sadakat düzeyi arttıkça pazardaki diğer rekabetçi eylemlere karşı duyarlılığı da aynı oranda azalır. Turizm endüstrisi içerisinde yiyecek içecek işletmeleri büyük öneme ve yere sahiptir. İnsanlar günümüzde, yiyecek içecek işletmelerine sadece açlıklarını gidermek amacı ile değil aynı zamanda huzurlu bir atmosferde iyi hizmet alarak hoş vakit geçirmek için gitmektedirler. Tüketiciler restoran işletmelerini tercih ederken bazı faktörleri göz önünde bulundurarak seçim yapmaktadırlar. Tüketici tercihlerinde yönlendirici unsur olarak markalar önemli rol oynamaktadır. Alkollü içeceklere duyulan marka sadakatinin restoranlarda sunulan yiyecek içecek hizmeti dışında servis hizmeti, ürünlerin fiyatı, menü çeşitliliği ve diğer hizmetler gibi restoran tercihinde etkili olan rekabetçi eylemlere karşın, alkollü içecek marka sadakatinin bütün bu tercih kriterlerinde etkili olduğu saptanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde marka ve marka sadakati kavramları, önemi, faydaları, marka sadakati dereceleri ve marka sadakatini etkileyen faktörler yer almaktadır. İkinci bölümde yiyecek içecek işletmeleri, restoran işletmelerinin sınıflandırmaları ve restoran tercihini etkileyen faktörlere yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise araştırma türü, problemi, önemi, amacı, yöntemi, araştırma evreni, örneklemi, araştırma sayıltıları ve sınırlılıkları, araştırma hipotezleri, veri toplama yöntemi, anket formunun hazırlanması, pilot test çalışması ve anket yöntemi ile elde edilen verilen istatistiksel yöntemler aracılığı ile analizleri yer almaktadır. Bu araştırmada alkollü içeceklerde marka sadakatinin restoran tercihi üzerine etkisi çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini Antalya Kaleiçi bölgesinde yer alan restoran işletmelerini tercih eden müşteriler oluşturmaktadır. Araştırma sonucu olarak; alkollü içecek bira marka sadakatinin restoran tercihi üzerine etkisi arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the advancement of manufacturing technologies, producers or businesses use brands to differentiate their products from products of competitors in the market. The most important feature of a strong brand is to create a loyal customer group in its own product category. Brand loyalty is the most important value expressions of a brand. Loyal brand customers unfeignedly demonstrate their loyalities to their existing brands. Also, when they compare their brands with rival brands in the market, they show a purchase intention by paying more for brands they are loyal to and a tendency to advise it to other people. As customers' loyalty to brands increases, their sensivity to other competitive acts in the market decreases evenly. Food and beverage businesses have a great importance and an important position in the tourism industry. Nowadays, people go to food and beverage businesses not only they slake but also they have a good time by getting service magnificiently in a peacefull atmosphere. While consumers prefer restaurant businesses, they make a choice by considering some factors. Brands have an important role as a controlling factor in consumer preferences. it was detected that the brand loyalty to alcoholic beverages affects all these preference criterions despite the competitive acts as serving service, price of products, menu variations and other services which have an effect on restaurant preference except for food and beverage service in restaurants. The terms of brand and brand loyalty, their importance and benefits, brand loyalty ratings and factors affecting brand loyalty are included in the first part of the research. In the second part, food and beverage businesses, the classification of restaurant businesses and factors affecting the preferences of restaurant are included. The type, the importance, the purpose, the method, the population and sample, assumptions and limitedness of the research, the research hypotheses, data gathering method, the preparation of survey, the pilot test study and the analysis of datas obtained through the survey method through statistical methods are included in the third part of research. In this study, the effect of brand loyalty to alcholic beverages on restaurant preference was analyzed. The sample of the research includes customers who prefer restaurant businesses in Kaleiçi area of Antalya. As a result of the research, it was found a relation between loyalty to the brand of beer that is alcholic beverage and the effect of this loyalty on restaurant preference.