Eddge sensitive lossless compression of hyperspectral image
Hiperspektral görüntülerin kenar duyarlı kayıpsız sıkıştırılması
  1. Tez No: 668100
  2. Yazar: HASAN K.H. YAMEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANGEL, PROF. DR. MEHMET KEMAL GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bir imgede kenarın bir tarafındaki pikseller, kenarın karşılıklı tarafındaki piksellerden daha yüksek korelasyona sahiptir. Tez çalışmamıza bu motivasyon ile başlanmıştır. Literatürde, hiperspektral görüntülerin sıkıştırılmasında kenar tabanlı tahmin algoritması sunan az sayıda çalışma mevcuttur. Bu tez kapsamında, kenar tahmini tabanlı kayıpsız hiperspektral görüntü sıkıştırmada daha iyi sonuçlar elde etmek için tam aramaya dayanan yeni bir şablon çıkarma yöntemi önerilmiştir. Referans algoritma tahminde üç mod içerir: bant içi tahmin, gruplar arası tahmin ve tahmin yok. Bantlar arası modda, spektral artıklığı kullanmak için uyarlanabilir kenar tabanlı bir öngörücü kullanılır. Güçlü bantlar arası yapısal benzerlik tarafından yönlendirilen uyarlanabilir kenar tabanlı öngörücü, önce referans bandına bir kenar algılaması uygular ve mevcut öngörülecek pikselin en uygun tahmin içeriğini uyarlamalı olarak belirlemek için yerel bir kenar analizi gerçekleştirir. Ardından tahmin katsayılarını en küçük kareler optimizasyonu ile hesaplar. Referans çalışmadan farklı olarak, tahmin için kullanılan piksellerin sayısını ve konumunu değiştirerek daha iyi sonuçlar veren, tam arama stratejisine dayanan, farklı kenar açıları için yeni şablonlar bulmaktayız. Deneysel çalışmalar, önerilen yöntemin umut verici sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pixels along an edge have a higher correlation than pixels across the edge in an image. Our study was started by exploiting this feature. There are limited methods available in the literature that presents edge-based prediction for hyperspectral image compression. In this paper, we proposed a new template extraction method based on the full search to get better results in edge prediction-based lossless hyperspectral image compression. The reference algorithm contains three modes in prediction: intra-band prediction, inter-band prediction, and no prediction. In the inter-band mode, an adaptive edge-based predictor is utilized to exploit the spectral redundancy. The adaptive edge-based predictor, which is driven by the strong interband structural similarity, applies an edge detection first to the reference band, and performs a local edge analysis to adaptively determine the optimal prediction context of the pixel to be predicted in the current band, and then calculates the prediction coefficients by least-squares optimization. Different from the reference work, we able to find new templates for distinct edge angles based on the full search strategy that gives better results by changing the number and position of pixels used for prediction. Experiments show that the proposed method provides promising results.