Cu-Ti-sütunlu zeolit kullanarak atıksulardan fenol gideriminin araştırılması
Investigation of phenol removal from wastewater using Cu-Ti-pilc zeolite
- Tez No: 668104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH EREN, PROF. DR. ABDİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Eski tarihlerden beri, en temel kaynaklardan biri olarak kabul edilen su, insan ihtiyaçlarının yanında tarım, endüstri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanıma bağlı olarak tüketilen suyun miktarı, dünyada ekonomik gelişmenin temel göstergelerinden birisi olmakta bu da suyun ne kadar öneme sahip olduğunu göstermektedir. Son yıllarda fenol ve türevlerinin endüstriyel kullanımı ciddi çevre kirliliğine yol açmıştır. Fenolik bileşikler insan sağlığı için çok toksik ve zararlıdır. Bu nedenle fenol içeren atıksuların, alıcı ortama deşarj edilmeden önce ilgili mevzuatlar gereği mutlaka arıtılması gerekmektedir. Fenolün atıksulardan gideriminde birçok fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma yöntemi kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Cu-Ti-PILC kullanılarak UV sistemi altında atıksulardan fenolün giderimi incelenmiştir. Deneysel çalışamalarda atıksulardan fenol giderim verimine etki eden her bir parametre için optimum şartlar; pH = 5, H2O2 = 5 ml, fenol konsatrasyonu = 500 ppm, Cu-Ti-PILC miktarı = 0,5 gr, Cu miktarı = 4,25 gr olarak bulunmuştur. Bu optimum şartlarda Cu-Ti-PILC ile atıksulardan fenol giderimi için yapılan deneysel çalışamalarda 45. dakika sonunda %98,2 fenol giderim verimi elde edilmiştir. Aynı zamanda deneysel çalışmalarda zamana bağlı olarak ortamdan fenolün giderimi esansında yan ürünlerin oluştuğu gözlemlenmiş ve bu yan ürünlerin giderimide çalışma kapsamında ayrıca değerlendirilmiştir ve oluşan yan ürünlerinde ortamdan giderildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water, which has been considered one of the most basic sources since ancient times, is in places such as agriculture, industry as well as human needs. The amount of water consumed depending on usage is one of the main indicators of economic development. In recent years, industrial use of phenol and its derivatives has caused serious environmental pollution. Phenolic compounds are very toxic and harmful for human health. Wastewater containing phenol must be treated in accordance with the relevant legislation before discharge to the receiving environment. Many physical, chemical and biological treatment methods are used to remove phenol from wastewater. Within the scope of this thesis study, removal of phenol under UV system was investigated by using Cu-Ti-PILC and optimum conditions for each parameter affecting phenol removal efficiency; pH = 5, H2O2 = 5 ml, phenol concentration = 500 ppm, amount of Cu-Ti-PILC = 0,5 gram, amount of Cu = 4,25 grams. In the experimental studies conducted in these optimum conditions at the optimum phenol concentration, after the 45 minutes, 98.2% phenol removal efficiency was obtained. At the same time, in experimental studies, it was observed that by-products were formed during the removal of phenol from the environment depending on the time and the removal of these by-products was also evaluated within the scope of the study.