Premedikasyonda kullanılan magnezyum sülfat ve midazolam infüzyonlarının peroperatif hemodinami, sedasyon ve kas gevşemesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of magnesium sulfate and midazolam infusions used in premedication on peroperative hemodynamics, sedation and muscle relaxation
- Tez No: 668103
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Özet: Giriş: Çalışmamızın amacı düşük doz magnezyum sülfat kullanımının Train-of-four (TOF) oranı ile izlenen hastalarda hemodinamiyi değiştirmeden nöromusküler blokerlerin (NMB) blok başlangıç süresini kısaltacağını ve blok süresini uzatacağını göstermekti. Yöntem: ASA I-II, 18-65 yaş arası, elektif açık kolesistektomi planlanan 60 olgu, rastgele üç gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonundan 15 dakika önce magnezyum sülfat grubuna (Grup MS), intravenöz % 0.9 serum fizyolojik içinde (toplam hacim 100 ml) 25 mg/kg MgSO4, midazolam grubuna (Grup MD), 0.03 mg/kg midazolam, kontrol grubuna (Grup SF), aynı hacimde % 0.9 serum fizyolojik verildi. Sinir-kas iletisi takibi için TOF-WATCH SX (Organon®, Ireland) ve anestezi derinliği takibi BIS (A-2000 a spectmedicalsystems®, USA) monitörü ile yapıldı. Bulgular: Nöromusküler blok başlangıç zamanları (sn), magnezyum, midozolam ve kontrol grubunda sırasıyla [83,95±26,8], [111,15±28,12] ve [163,7±34,16] (p=0,001); entübasyon dozundan sonra idamede ek doz rokuronyum gereksinim süreleri (dk) ise sırasıyla [60,1±4,19], [50,8±4,99] ve [38,25±7,27dk] (p=0,0001) idi. The recovery time to train-of-four ratio 0.9 ve time to T1 height > 95% magnezyum sülfat grubunda diğer gruplardan daha uzun sürede ulaşıldı. Hemodinamik veriler açısında ölçümlerde gruplar arasında farklılık saptanmadı. Sonuç: Rokuronyum enjeksiyonundan önce düşük doz magnezyum sülfat uygulaması hastalarda hemodinamiyi bozmadan ve rezidü nöromusküler bloğa neden olmadan nöromusküler ajan tüketimini önemli derecede azaltır.
Özet (Çeviri)
Abstract: Background: This study aimed to reveal that the use of low-dose magnesium sulfate (MgSO4) shortens the onset time and prolongs the block duration of neuromuscular blockers (NMBs) without changing the hemodynamics in patients monitored using the train-of-four (TOF) ratio. Methods: A total of 60 cases with the American Society of Anesthesiologists (ASA) classifications I–II and age of 18–65 years and were scheduled for elective open cholecystectomy were randomly divided into 3 groups. Notably, 15 minutes before the anesthesia induction, 25 mg/kg MgSO4 in intravenous 0.9% saline (total volume, 100 mL) was administered to the MgSO4 group (MS group), 0.03 mg/kg midazolam was administered to the midazolam group (MD group), and the same volume of 0.9% saline solution was administered to the control group (PSS group). Nerve-muscle conduction monitoring was performed using TOF-Watch® SX (Organon, Ireland) and anesthesia depth monitoring with BIS® monitor (A-2000; Aspect Medical Systems, USA). Results: NMB onset times were 83.95 ± 26.8, 111.15 ± 28.12, and 163.7 ± 34.16 seconds (p = 0.001) in the MS, MD, and PSS groups, respectively. The duration of additional dose rocuronium needed after intubation dose was 60.1 ± 4.19, 50.8 ± 4.99, and 38.25 ± 7.27 minutes in the MS, MD, and PSS groups, respectively (p = 0.0001). The recovery time to TOF of 0.9 and time to T1 height of >95% was longer in the MS group than in the other groups. No difference was found between the groups in terms of hemodynamic data. Conclusion: Low-dose MgSO4 administration before rocuronium injection significantly reduces neuromuscular agent consumption without altering hemodynamics and causing residual neuromuscular block.