Taş kubbelerde pencere boşluğunun ve kasnak yüksekliğinin davranış ve dayanım üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of window opening and pulley height on behavior and strength on stone domes
  1. Tez No: 668140
  2. Yazar: ŞÜKRAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KÜRŞAT FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında, yığma kubbelerdeki kubbe kasnak yüksekliğinin ve pencere boşluk oranının kubbe davranışı üzerine etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışma kapsamında ikisi referans olarak adlandırılan kasnaksız ve altı tanesi farklı yüksekliklerde kasnaklı toplam sekiz adet kubbe deney elemanı teste tabi tutulmuştur. Deneysel olarak test edilen kubbe elemanlarının LUSAS analiz programı kullanılarak numerik olarak analizi yapılmıştır. Deney sonuçları numerik sonuçlarla karşılaştırmalı olarak sunulmuş, sonuçlar hakkında yorumlar yapılmıştır. Analiz sonuçları ile deneysel sonuçlarının birbirleri ile örtüştüğü görülmüştür. Bunun üzerine, kubbelerde pencere boşluk oranı değişiminin kubbe davranışına etkisini incelemek amacıyla on iki adet kubbe modelleri üzerinde analiz yapılarak parametrik çalışma yapılmıştır. Analiz ve deneysel çalışma sonucunda boşluk (pencere) ve kasnağın kubbe davranışı üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Genel olarak kasnak yüksekliğinin ve pencere boşluk oranının kubbe taşıma kapasitesini ve yatay deplasmanını önemli oranda etkilediği görülmüştür. Kasnak yüksekliği arttıkça kubbenin taşıma kapasitesi artmış, yapmış olduğu yatay deplasman ise azalmıştır. Bunun yanında kubbelerde pencere boşluk oranı arttıkça yük taşıma kapasitesinin azaldığı yatay deplasmanın ise arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of dome pulley height and window opening ratio on the behavior of masonry domes are investigated. A total of eight experimental dome models are tested, two of them named reference are produced with no pulley and six of them with different heights of pulley. The dome elements tested experimentally are also analyzed numerically using the LUSAS analysis program. The experiment results are presented in comparison with the numerical results, and comments are made about the results. It is observed that the analysis results and the experimental results overlapped with each other. Whereupon, a numerical parametric study is carried out by analyzing on twelve dome models in order to examine the effect of window opening ratio on the dome behavior. As a result of the analyses made on modeled dome elements and experimental study, the effect of the window opening and height of pulley on the dome behavior are determined. It is observed that the height of the pulley and the ratio of window opening significantly affect the load bearing capacity and horizontal displacement of the dome. In general, as the pulley height increases, the load bearing capacity of the dome increased, and its horizontal displacement decreased, while as the ratio of window opening increases in the domes, the load carrying capacity decreases and the horizontal displacement increases.