Spor bilimleri alanında öğrenim gören öğrenciler ile mezunların kariyer planlama ve geliştirme durumlarının incelenmesi (Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi örneği)
Investigation of career planning and development status of graduates and students in sports sciences (Muğla Sitki Koçman University case)
- Tez No: 668165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL EVREN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Spor Bilimleri Fakültesi mezunları ve öğrencilerinin kariyer planlama ve geliştirme durumlarında, istatistiksel anlamda farklılıklar ve ilişkilerin mevcudiyetinin incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmaya, bir kamu üniversitesinin öğrencileri ve mezunları gönüllü olarak katılmışlardır. Bu doğrultuda iki farklı evrene ulaşılmaya çalışılmış, Fakülte bünyesinde öğrenim gören 1236 öğrenciden sağlıklı veri toplanabilen 528 katılımcı öğrenci örneklemini, son 5 yılda mezun olan 1567 kişilik mezun evreninden sağlıklı veri toplanabilen 335 katılımcı ise mezun örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın bulgularına ulaşılmasını sağlayan verilerin elde edilmesi için Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi (Morsünbül, 2014), Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği (Kanten, 2012), Mesleki Karar Pişmanlığı Ölçeği (Erdurcan ve Kırdök, 2017), Kariyer Stresi Ölçeği (Özden ve Sertel-Berk, 2017), Kariyer Kararlılığı Ölçeği (Akçakanat ve Uzunbacak, 2019) ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Spor bilimleri mezunlarının uyumluluk özelliğinin yükseldikçe mezuniyet ortalaması ve aylık kazancın yükseldiği, dışadönüklük özelliği azaldıkça lisansüstü eğitim seviyesinin yükseldiği, sorumluluk özelliğinin mezuniyet ortalaması ile olumlu ilişki içerisinde bulunduğu, duygusal denge özelliğinin arttıkça düzenli bir iş durumu ve aylık kazanç değişkenlerinde de olumlu değişimler olduğu ve son olarak deneyime açıklık özelliği arttıkça mezuniyet ortalamasının arttığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Spor bilimleri öğrencilerinin ise yaşları arttıkça daha uyumlu oldukları, yaş arttıkça dışadönüklük özellikleri, dışadönüklük özellikleri arttıkça da not ortalamalarının düştüğü, sorumluluk özelliği arttıkça not ortalamasının arttığı ve sınıf seviyesi arttıkça duygusal denge özelliğinin arttığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçlarının spor bilimlerinde yapılacak olan çeşitli kariyer çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the existence of the statistical differences and relationships in the career planning and development of the graduates of the Faculty of Sport Sciences and their students. Students and graduates of a public university participated in the research voluntarily. In this direction, two different universes have been tried to be reached. Accordingly, 528 participants who could collect healthy data from 1236 students studying at the faculty formed the sample of students. In addition, 335 participants who can collect healthy data from the population of 1567 graduates who graduated from the faculty in the last 5 years constituted the graduate sample. The Fast Big Five Personality Test (Morsünbül, 2014), Career Adaptability Scale (Kanten, 2012), Professional Decision Regret Scale (Erdurcan & Kırdök, 2017), Career Stress Scale (Özden & Sertel-Berk, 2017), Career Determination Scale (Akçakanat & Uzunbacak, 2019) and the personal information form prepared by the researcher were used as the data collection tools of the research. Independent samples t-test, one-way variance and correlation analysis were performed on the data obtained from the research. As the adaptability of sports sciences graduates increases, the graduation average and monthly earnings increase, the level of graduate education increases as the feature of extroversion decreases, the responsibility feature is in a positive relationship with the graduation average, as the emotional balance feature increases, there is a regular job situation and positive changes in monthly earnings variables and finally It is concluded that as the openness to experience increases, the average graduation increases. On the other hand, it was found that sports sciences students were more adaptable as their age increased, their grade point averages increased as their responsibility characteristic increased, and their emotional balance feature increased as their grade level increased. The results of the study are expected to contribute to various career studies in sports sciences.