Türkiye'deki profesyonel futbol kulüplerinin sürdürülebilirlik performansının incelenmesi
Investigation of the sustainability performance of professional football clubs in Turkey
- Tez No: 668175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki profesyonel futbol kulüplerinin sürdürülebilirlik performanslarının incelenmesidir. Çalışma boyunca, birinci bölümde öncelikle spor ve sporda sürdürülebilirlik kavramları ayrıntılı olarak incelenmiş olup akabinde aşamalı olarak kulüplerin çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlikleri ele alınmıştır İkinci bölümde sürdürülebilirlik kriterlerinin neler olduğu ortaya konularak, sürdürülebilirlik performansının finansal, mali, örgütsel ve operasyonel açıdan gerekliliği vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde sürdürülebilirlik uygulamalarını Türk futbol kulüplerinin bütünsel biçimde ele alıp buna göre değerlendirmelerini yapmalarına ilişkin gerekenlere değinilmiştir. Nihai bölümde, sporun yönetişiminde bağımsız, tarafsız, güven içinde, organizasyona değer katan, katkı sağlayan, şeffaf ve hesap verebilirlik ilkelerinin benimsenmesinin önemine değinilmiş olup kurumsal sürdürülebilirliğin içeriklendirilebilmesine katkıda bulunmak amaçlanarak görüş ve öneriler sunulmuştur. Çalışmada ülkemizdeki profesyonel futbol kulüplerinin kurumsal sürdürülebilirlik performansının ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlar çerçevesinde yönetişim ilkeleri de dahil edilerek değerlendirilmesi amacıyla ulusal ve uluslararası alanyazın taramaları yapılmış olup niteliksel araştırma deseni kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde doküman inceleme ve içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin belirli temalar altında bir bütünlük oluşturulması hedeflendiğinden içerik analizine başvurulmuştur. İçerik analizi uygulandığında; futbol kulüplerinde kurumsal sürdürülebilirliğinin incelenmesinde“performans”,“gelişme”,“rekabet”ve“yönetişim ve kurumsallaşma”boyutlarının ortaya çıktığı görülmüştür. Sonuç olarak alanında ilk olan bu çalışmanın çıktılarının içinde bulunduğumuz çağda dünyadaki futbol ekosistemine yaratıcı ve çarpan etkisi yüksek fikir, model, sistem ve uygulamalarla Türkiye'de ki profesyonel futbol kulüplerinin de katılabilmesine öncülük edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the sustainability performance of professional football clubs in Turkey. During the study, in the first part, the concepts of sports and sports sustainability were examined in detail, and then the environmental, social and economic sustainability of the clubs were discussed gradually. In the second part, the sustainability criteria are revealed and the financial, financial, organizational and operational necessity of sustainability performance is emphasized. In the third part, the requirements for Turkish football clubs to consider sustainability practices in a holistic manner and to make their evaluations accordingly are mentioned. In the final section, the importance of adopting the principles of independent, impartial, trustworthy, value-adding, contributing, transparent and accountability in the governance of sports was emphasized, and opinions and suggestions were presented with the aim of contributing to the content of corporate sustainability. In the study, national and international literature reviews were conducted in order to evaluate the corporate sustainability performance of professional football clubs in our country within the framework of economic, social and environmental dimensions, including governance principles, and a qualitative research design was used. Document analysis and content analysis methods were used in the analysis of qualitative data. Since it was aimed to create an integrity under certain themes of the obtained data, content analysis was used. When content analysis is applied; It was observed that the themes of“performance”,“development”,“competition”and“governance and institutionalization”emerged in the analysis of corporate sustainability in football clubs. As a result, in our age of the outcomes of this work first in the field of world football ecosystem of creative and high multiplier effect ideas, models, systems and applications with professional football clubs in Turkey are expected to lead to be well attended.