Automatic speech recognition system adaptation for spoken lecture processing
Sözlü ders anlatımlarının işlenmesi için otomatik konuşma tanıma sisteminin uyarlanması
  1. Tez No: 668199
  2. Yazar: ENVER FAKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT SARAÇLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARISOY SARAÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yapay sinir ağlarındaki son gelişmeler, Otomatik Konuşma Tanıma'da (OKT) önemli iyileştirmeler getirmiştir. Bununla birlikte, sinir ağı tabanlı modellerin performansı çoğunlukla büyük miktarda verinin ve hesaplama kaynaklarının mevcudiyetine bağlıdır. Sınırlı miktarda alan içi veri olduğunda, akustik ve dil modeli uyarlama yöntemleri kullanılır. Bu yöntemler, modelin parametrelerini öğrenirken büyük miktarda alan dışı veri ile birlikte sınırlı alan içi veri de kullanır. Bu çalışma, İngilizce ve Türkçe sözlü ders anlatımlarını işleme için geliştirilen sinir ağı tabanlı ASR sistemlerinde farklı uyarlama yöntemlerini araştırmaktadır. Biz temel olarak konuşmacı uyarlama, akustik durum uyarlama ve her iki uyarlamanın birlikte yapılmasının etkisini sınırlı miktarda sözlü ders anlatımları verisi ile araştırıyoruz. Alan dışı veri ile bir kaynak model oluşturmanın ve bu modeli sınırlı miktarda alan içi veri ile uyarlamanın hem hibrit akustik model tabanlı OKT sistemlerinde hem de uçtan uca eğitilen OKT sistemlerinde başarım artışı sağladığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
The recent developments in artificial neural networks has brought significant improvement in Automatic Speech Recognition (ASR). However the performance of the neural network based models mostly depends on the availability of large amounts of data and computational resources. When there is limited amount of in-domain data, acoustic and language model adaptation methods are used. These methods utilise large amount of out-of-domain data as well as limited in-domain data while learning the parameters of the model. This work explores different adaptation methods in neural network based ASR systems developed for spoken lecture processing in English and in Turkish. We mainly investigate speaker adaptation, acoustic condition adaptation and effect of both adaptations together with limited amount of spoken lecture data. We show that building a source model with out-of-domain data and adapting this model with limited in-domain data yields improvement in performance both in hybrid acoustic model based ASR systems and in end-to-end ASR systems.