Investigation of initial construction stages of incrementally launched post-tensioned concrete box bridges
İtme sürme yöntemiyle yapılan ardgermeli kutu kesitli betonarme köprülerin inşaatlarının ilk aşamalarının incelenmesi
- Tez No: 668243
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İtme Sürme yöntemi ardgermeli betonarme köprüler için sıklıkla kullanılan hızlı bir yapım yöntemidir. Bu yöntem özellikle köprü derin bir vadiden, yoğun trafikli bir alandan ya da çevresel açıdan hassas bir bölgeden geçerken tercih edilir. İtme Sürmenin dinamik doğasından kaynaklı tasarım ve optimizasyon aşamaları özel dikkat isteyen bir yöntemdir. Yapım sırasında köprü kirişlerinde oluşacak momenti düşürmek için kılavuz gaga kullanılır. Sonsuz kiriş ve yarı-sonsuz kiriş modelleri kılavuz gaga'nın optimizasyon çalışmalarında en çok kullanılan modellerdir. Bu iki model de inşaatın ileri bir aşamada olduğunu varsayıyor ancak doğru bir tasarım için inşaatın ilk aşamaları da dikkate alınmadır. Bu tezde inşaatın ilk aşamaları için yeni bir model geliştirilmiştir. Bu yeni ilk aşamalar modeli hali hazırdaki modellerde olmayan yeni hazırlanan kirişin hareketini ve kılavuz gaganın seğimini de dikkate almaktadır. İlk aşamalar modeliyle ileri aşama modelleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarda bazı durumlar için ilk aşamalarda oluşan momentlerin ileri aşamalardan oluşanlardan daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden tasarım aşamasında ilk aşamaların da kontrolü gereklidir. Kılavuz gaganın tasarım parametlerinin (boy, birim ağırlık, rijitlik) maksimum seğime etkileri incelenmiştir. En etkilisi kılavuz gaganın boyu olmakla birlikte üç parametrenin de maksimum seğimi etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The incremental launching method is a fast, popular construction method for post-tensioned concrete bridges with mid-span size. It does not require scaffolding under the deck; therefore, it is especially preferred when a bridge passes over a deep valley, high traffic area, or an environmentally sensitive area. Due to its dynamic nature of the launching, the design and optimization of incrementally launching bridges require special attention. A launching nose is used to decrease the moments on the bridge deck during the launch. Infinite beam model and semi-infinite beam models are the most common models for the optimization of the launching noses. Both models are based on advanced stages of the construction; however, to have an accurate design, initial construction stages should also be investigated. In this thesis, a model for the initial construction stages is developed. The new initial stage model includes the movement of the newly casted section and the cantilever deflection of the launching nose, which are not included in the current advanced stage models. The initial stage model is compared with the current advanced stage models. It is observed that moments in the initial stages are higher than the advanced stage moments in some cases. Therefore, the initial stages also should be checked during the design stage. Effects of launching nose's design parameters (length, unit weight, and stiffness) on the maximum deflection are investigated. It is found that all three parameters are affecting the maximum deflection, and launching nose length is the most effective parameter.