Endüstriyel işletmelerde enerji izleme sistemleri ve ISO 50001 enerji yönetim sisteminekatkıları
Energy monitoring systems in industrial enterprises and contributions to ISO 50001 energy management system
- Tez No: 668308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz teknolojik gelişmeler ile birlikte sürekli olarak artan enerji talebi; enerji takibi, analizi ve verimliliği gibi kavramların önemini arttırmıştır. Sürekli artma eğilimi gösteren enerji fiyatları sebebiyle özellikle enerji yoğun sektörlerin enerjiyi etkin bir şekilde kullanabilmesi, enerjinin sürekli kontrol altında tutularak izlenmesi ile mümkündür. Endüstriyel işletmelerde gün içerisinde gözlenen farklı enerji tüketim değerleri, enerji tüketim ve üretim maliyetlerini hesaplamada önemli bir etken haline gelmiştir. Artan enerji maliyetleri ile birlikte, enerji izlenme, kontrolü ve verimliliği üzerine yapılan çalışmalar büyük önem kazanmıştır. Son yıllarda giderek önem kazanan TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standartlarının gereklilikleri sebebiyle enerji izleme sistemleri enerji tüketimini görünür kılarak endüstriyel işletmelerde önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayan bir çözüm haline gelmiştir. Bu çalışmada enerji izleme sistemlerinin endüstriyel işletmeler için önemi ve TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemine sağladığı katkılar ele alınmıştır. Bu kapsamda enerji tüketimi yoğun bir endüstriyel tesisin enerji tüketim ve üretim çıktıları ele alınarak enerji analizleri gerçekleştirilmiştir. Enerji analizi doğrultusunda enerji performans göstergeleri aylık bazda hesaplanarak yıllık enerji tüketim tahmini için Yapay Sinir Ağları (YSA) tabanlı bir model oluşturulmuştur. Enerji izleme sistemleri kullanılarak endüstriyel işletmelerin tek seferlik enerji iyileştirmeleri yerine sürekli iyileştirmeler ile enerjinin verimli kullanılması, ülke ekonomimizin sürdürülebilir büyümesine öncülük edecektir. Aynı zamanda, işletmede yapılabilecek değişiklikler planlanırken, gelecek yıllardaki enerji tüketimi ve enerji maliyetlerini belirlemede kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Continuously increasing energy demand with today's technological developments; has increased the importance of concepts such as energy tracking, analysis and efficiency. Due to the ever-increasing trend of energy prices, it is possible for energy-intensive sectors to use energy effectively by keeping the energy under constant control and monitoring. Different energy consumption values observed during the day in industrial enterprises have become an important factor in calculating energy consumption and production costs. With the increasing energy costs, studies on energy monitoring, control and efficiency have gained great importance. Due to the requirements of TS EN ISO 50001 Energy Management System standards, which have become increasingly important in recent years, energy monitoring systems have become a solution that provides significant energy savings in industrial enterprises by making energy consumption visible. In this study, the importance of energy monitoring systems for industrial enterprises and their contribution to the TS EN ISO 50001 Energy Management System have been discussed. In this context, energy analysis has been carried out by considering the energy consumption and production outputs of an energy-intensive industrial facility. In line with the energy analysis, energy performance indicators are calculated on a monthly basis and an Artificial Neural Networks (ANN) based model has been created for annual energy consumption estimation. Efficient use of energy with continuous improvements instead of one-off energy improvements of industrial enterprises by using energy monitoring systems will lead the sustainable growth of our country's economy. At the same time, it will make it easier to determine the energy consumption and energy costs in the coming years while planning the changes that can be made in the business.