Küçük ve orta ölçekli işletmelerde güneş paneli tasarım alternatiflerine yönelik bütünleşik akıllı sistem yazılımı geliştirilmesi
Small and medium-sized enterprises integrated intelligent system for software development of solar panel design alternatives
  1. Tez No: 312725
  2. Yazar: HULUSİ ÇÖVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. GÜÇLÜ YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, küçük ve orta ölçekli işletmelerin elektrik ihtiyaçlarının belirli bir bölümünün güneş panelleri ile karşılanmasına yönelik uygun tasarımların geliştirilmesine yardımcı olacak model geliştirilmesi ve panel sistemi üzerinde süreçleri izleme ve veri analizi yapılmasını sağlayan bütünleşik akıllı sistem yazılımının geliştirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma kapsamında ahşap sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerinde model çalışması yürütülmüştür. Bu kapsamda, Bursa ilindeki ahşap üzerine faaliyet gösteren firmalara anket uygulanıp söz konusu firmaların elektrik tüketim profilleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde ihtiyaca yönelik uygun panel sistemi verilerini sağlayan tasarım yapılarak, kullanıcılar için panel sistemi elemanlarına yönelik geniş bir veritabanı oluşturulmuştur. Bunların yanı sıra, küçük ve orta ölçekli ahşap işletmesinin elektrik ihtiyacının güneş panellerinden elde edilmesine yönelik olarak Gazi Üniversitesi Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Bölümü'ne günlük ortalama 5,5 kW'lık enerji sağlayan model güneş paneli sistemi kurulmuştur.Model sistemden günlük olarak elde edilen akım ve gerilim verileri sisteme bağlı olarak kurulan pano üzerinden izlenebilir hale getirilmiştir. Hazırlanan yazılım ile panel sisteminin bütünleşik olarak değişik zaman aralarındaki akım, gerilim, enerji, verim ve günlük güneşlenme sürelerinin hesaplanmasına yönelik yazılım hazırlanarak, söz konusu sistemi izleme arayüzleri oluşturulmuş ve sistemin uzaktan kontrol edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an integrated intelligence system software which provides data analysis, process tracking of panel systems and model development that will help developing appropriate designs to meet certain amounts of electricity demands of small and medium sized businesses with the help of solar panels.Within the scope of this research, a model study has been conducted on the small and medium sized businesses operating in the wood sector. In this context, a survey has been applied to the companies operating in the wood sector in Bursa in order to identify their electricity consumption profiles. Within the framework of the results obtained from this survey, a design has been made which provides data on the appropriate panel systems and an extensive database on required elements of panel systems has been created for the users. In addition, a model solar energy system that provides 5,5 kW of average daily energy of Gazi University Industrial Technology Education Department has been established to meet the electricity needs of small and medium sized businesses with the help of solar energy panels.The current and voltage obtained from the model system on a daily basis has been made to be monitored from a dashboard attached to the system. An integrated software has been developed to calculate the voltage, current, energy, efficiency and daily sunshine duration in different time intervals. Interfaces have been created to monitor this system and to control it remotely.